Piknik w mundurze
2021-08-15


„Mundurowi dla bezpieczeństwa” – pod tym hasłem 15 sierpnia br. w koszalińskim Muzeum Obrony Przeciwlotniczej (MOP), odbędzie się kolejna edycja „Pikniku w mundurze”. Poza Politechniką Koszalińską (projekt „Politechnika Koszalińska z historią”), organizatorami wydarzenia są: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i wspomniane MOP. 

Przedsięwzięcie wspierają: samorząd Koszalina (program „Bezpieczne wakacje”) i szereg podmiotów instytucjonalnych, stowarzyszeń i służb mundurowych. Politechnika Koszalińska od wielu lat uczestniczy w inicjatywach „Peruna”, wśród których do największych należą: „Płomienie Zwycięstwa” i Bałtycki Festiwal Modelarski. 

Głównym celem „Pikniku w mundurze” jest uczczenie Święta Wojska Polskiego, 100. rocznicy III powstania śląskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, a także wzmacnianie świadomości historycznej mieszkańców Koszalina, krzewienie patriotyzmu i idei obronności państwa. Wydarzenie rozpocznie się już o godz. 16 i potrwa do 19.

Piknik rozpocznie się o godz. 16 powitaniem uczestników na placu musztry Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Goście na teren muzeum będą mogli wejść już wcześniej. Dla zwiedzających udostępniona zostanie ekspozycja plenerowa. Ponadto czynne będą stoiska promocyjne współorganizatorów (historyczna broń strzelecka, współczesna broń sportowa), w tym grup rekonstrukcyjnych i Poczty Polskiej. 

O godz. 16.30 odbędzie się pokaz członków Stowarzyszenia Koszalińskie Przymierze, a o godz. 17 – prezentacja ratownictwa drogowego (inscenizacja wypadku drogowego) w wykonaniu służb ratunkowych. Na placu apelowym stanie ekspozycja złożona z elementów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Dostępny będzie także trenażer do nauki, kontroli i oceny dokładności strzelania z broni.

Wszyscy zainteresowani tematyką powstań śląskich będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Wstęp na piknik jest bezpłatny. Moderatorami wydarzenia (w różnych miejscach) będą: Wojciech Grobelski, historyk i znawca wojskowości oraz Wojciech Sokołowski ze stowarzyszenia „Perun”, a na co dzień pracownik Politechniki Koszalińskiej.


W PROGRAMIE:

 


grafika: Mariusz Król