Dziewięć modułów w sercu kampusu przy ulicy Śniadeckich




Budynek Centrum Wiedzy Cognitarium Politechniki Koszalińskiej ma być domknięciem kompozycji kampusu Politechniki Koszalińskiej, który od kilkudziesięciu lat powstaje przy ulicy Śniadeckich. Cognitarium to w istocie biblioteka przyszłości – miejsce pracy, nauki, efektywnego pozyskiwania wiedzy, lecz również przestrzeń dla spotkań, rozmów, twórczych interakcji, spędzania wolnego czasu i odpoczynku. Kompozycja stanowiąca wizytówkę nowych czasów i trendów w architekturze. Całość odpowiada na potrzeby lokalowe Politechniki Koszalińskiej.

Obiekt będzie strukturą składającą się z dziewięciu prostopadłościennych modułów o podstawie kwadratu i o różnej wielkości, połączonych ze sobą podziemnymi magazynami i mostkami pieszymi w części nadziemnej. Taka struktura budynku zagwarantuje elastyczność oraz otwarcie na nadbudowę i rozbudowę, a dzięki podziałowi na wyraźnie wyodrębnione części – łatwą orientację w budynku.

Nietrudno zdefiniować odrębny charakter każdej części: holu, poszczególnych bibliotek, czytelni, sal konferencyjnych, administracji. Struktura dziewięciu połączonych ze sobą prostopadłościanów jest analogiczna do istniejącej już struktury połączonych ze sobą budynków kampusu.

Autorzy projektu i zwycięzcy konkursu architektonicznego – OVO Grąbczewscy Architekci – zaplanowali Cognitarium jako otwartą strukturę urbanistyczną, w której poszczególne bloki funkcjonalne, połączone pod i nad ziemią, tworzą układ przyjaznych i wygodnych ciągów pieszych, malowniczych uliczek, którymi można przejść od kampusu do hali sportowej i od parkingów do terenów zielonych.

Praca zwycięska została opatrzona uzasadnieniem sądu konkursowego: „(...) projekt łączy walory urbanistyczne, architektoniczne i symboliczne oferując funkcjonalną elastyczność i demonstrując oczekiwaną wielowątkowość rozwiązań w obrębie każdego z modułów tworzących strukturę budynku. Całość niesie ze sobą ładunek emocjonalny właściwy ikonicznej formie”.

Orientacja w całej strukturze będzie nieskomplikowana, bowiem w centrum Cognitarium, na przecięciu ścieżek, znajdzie się wielopoziomowy hol, w którym będzie można poruszać się po okrążającej go podwójnej rampie dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Fasada budynku zostanie wykonana z klinkieru, co ma stanowić nawiązanie do historycznej architektury Koszalina (Europejski Szlak Gotyku Ceglanego).

W obiekcie znajdzie swoją siedzibę nie tylko ukierunkowana na multimedialność i uniwersalność cyfrową Biblioteka Politechniki Koszalińskiej, lecz także filie bibliotek branżowych, planetarium i przestrzenna instalacja mobilna Wahadła Foucaulta. Oto Cognitarium w liczbach: powierzchnia podziemia – 2.622,57 mkw.; powierzchnia nadziemia – 5.630,78 mkw.; kubatura budynku – 26.636 m3.

OVO Grąbczewscy Architekci to wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna z siedzibą w Katowicach. Architekci od 2002 r. zdobyli ponad 50 nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach oraz przeglądach architektonicznych. Do ich najciekawszych projektów należą: Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie, Muzeum Ognia w Żorach, Ośrodki Zdrowia w Gierałtowicach i Przyszowicach, Centrum Administracyjne w Wielkiej Wsi.

Atrakcyjny wizualnie, nowatorsko użytkowy i holistycznie wpisujący się w otoczenie zespół dziewięciu nowoczesnych obiektów poszerzy funkcjonalność infrastruktury uczelnianej, stanie się kolejną architektoniczną wizytówką miasta i przykładem efektywnej współpracy publicznej szkoły wyższej z administracją rządową.


Kalendarium budowy Cognitarium

2020

Propozycja katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci, reprezentowanej przez Oskara Grąbczewskiego, zwyciężyła w konkursie na projekt Cognitarium. Werdykt zapadł jednogłośnie. Na konkurs napłynęły 44 prace. Sąd przyznał trzy nagrody i trzy wyróżnienia. Rozstrzygnięciu towarzyszyła wystawa prac, które napłynęły na konkurs.

2021

Uczelnia otrzymała 39,5 mln zł dotacji z Ministerstwa Edukacji i Nauki na dofinansowanie budowy Centrum Wiedzy.

2022

Przedstawiciele pracowni OVO Grąbczewscy Architekci, za pośrednictwem wirtualnego spaceru, zaprezentowali wnętrza Cognitarium. – Budynek będzie zarazem prosty, oparty na czytelnej zasadzie i bogaty przestrzennie – mówił Oskar Grąbczewski. – Możliwość połączeń i wzajemnych relacji między modułami ma być niezliczona. Pozwoli to na organizację funkcji w poziomie, pionie lub w dowolnej przestrzennej sekwencji.

2023

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Cognitarium z udziałem Prezydenta RP i wielu znamienitych gości.

2024

Powstanie parkingu z infrastrukturą techniczną, instalacjami i zbiornikiem retencyjnym.


Cognitrarium FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=61566898767071 >>

Artur Wezgraj o cognitarium na Konferencji Kanclerzy w Koszalinie >>

Budowa Centrum Wiedzy Cognitarium


Zadanie inwestycyjne obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie budynku Centrum Wiedzy Cognitarium wraz z demonstratorium Wieża Clausiusa na terenie kampusu Politechniki przy ul. Śniadeckich w Koszalinie. Z pomieszczeń i zasobów Centrum Wiedzy Cognitarium korzystać będzie ok. 5,0 tysięcy studentów oraz 750 pracowników w tym ok. 500 pracowników naukowo-dydaktycznych. W budynku ma znajdować się biblioteka główna wraz z czytelniami zbiorów, czasopism i mikroform, działami dostępu do książek w formie tradycyjnej papierowej jak i również elektronicznej, zapleczem magazynowym dla zasobów bibliotecznych oraz archiwum. W budynku Cognitarium planowane jest również usytuowanie sal czytelniczych wyposażonych w urządzenia dostępu do zbiorów elektronicznych oraz specjalnych, w których umieszczone również będą środki audiowizualne. Budynek jednocześnie zawiera część socjalną (herbaciarnia, miejsca odpoczynku), miejsca wydzielone do pracy indywidualnej i grupowej, miejsce na księgarnię akademicką, punkty usługowe wspierające korzystanie ze zbiorów, sale wystawowe dla zbiorów specjalnych i historycznych, sale wystawowe dla prezentacji osiągnięć naukowych oraz demonstracji zjawisk dla popularyzacji nauki w regionie.


Planowane parametry rzeczowe związane z realizacja budynku:

Kubatura obiektów: 35 000 m 3

Powierzchnia zabudowy: 2 500 m 2  

Powierzchnia całkowita: 6 000 m 2 

Powierzchnia zagospodarowywanego terenu: 23 000 m 2  
w tym:
parkingi na 200 aut: 6 000 m 2

dojścia i drogi dojazdowe: 3 000 m 2

tereny zielone: 14 000 m 2


W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące rodzaje robot:

- opracowanie dokumentacji technicznej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę,

- roboty budowlano-montażowe kubatury budynku,

- roboty instalacyjne i wyposażeniowe,

- przystosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych, windy, podjazdy, chodniki,

- zagospodarowanie terenu łącznie z wykonaniem dróg, parkingów, placów i dojść do budynku oraz tereny zielone dla celów rekreacyjnych wraz z infrastrukturą i małą architekturą,

- pierwsze wyposażenie łącznie z instalacjami teleinformatycznymi, monitorującymi i alarmowymi.