Przestrzeń akademicka musi odpowiadać na indywidualne potrzeby
Opublikowano 17.04.2024 13:18

,,Student ze spektrum zaburzeń autystycznych w przestrzeni akademickiej”– to tytuł spotkania, które odbyło się dziś (17 kwietnia br.) w audytorium kampusu przy ul. Kwiatkowskiego. W spotkaniu wzięli udział: rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK; dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej dr hab. Michał Polak, prof. PK i prodziekan ds. kształcenia Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej dr hab. Zbigniew Danielewicz, prof. PK.

Rektor powitała uczestników i podkreśliła jak ważne są takie spotkania. - Naszym zadaniem jest tworzyć warunki rozwoju dla wszystkich osób. W Politechnice Koszalińskiej staramy się tworzyć przestrzeń do rozwijania talentów i w szczególności odpowiadać na potrzeby indywidualne – mówiła prof. Danuta Zawadzka. - Wierzę , że dzisiejsze spotkanie pomoże nam odzyskać te osoby, które przestały wierzyć w możliwości realizacji swoich planów. Poprzez spotkania chcemy pokazać jak tworzyć przyjazną przestrzeń i odpowiadać na wzajemne potrzeby.

Wydarzenie było inicjatywą Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej i Katedry Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Aby jak najlepiej przedstawić zagadnienie, zaproszono prelegentów prezentujących spektrum autyzmu z różnej perspektywy. Podczas spotkania wystąpili: Dominika Mielniczuk-Bączek z Katedry Pedagogiki i Studiów Edukacyjnych Wydziału Humanistycznego PK, Kacper Rudak - absolwent PK, reprezentant osób w spektrum autyzmu i Renata Rudak -  mama Kacpra, a zarazem członkini zarządu Fundacji „Zdążyć z Miłością”.

Prelekcję podzielono na bloki tematyczne istotne w tematyce spektrum. W pierwszej części przedstawiono czym jest spektrum, jakie czynniki wpływają na pojawienie się autyzmu. Poruszono również kwestie bliskie osobom w spektrum autyzmu: przede wszystkim to, z czym się musza codziennie mierzyć.
Kacper Rudak opowiedział o własnych doświadczeniach dotyczących dorosłości w spektrum. W ostatnim panelu mama Kacpra opowiedziała o perspektywie rodzica dorosłej osoby w spektrum autyzmu, uwzględniając przy tym etapy edukacyjne.

W czwartek (18 kwietnia br.) zaplanowano kolejne spotkanie dotyczące zdrowia psychicznego. Jest ono współorganizowane przez Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Politechniki Koszalińskiej oraz Stowarzyszenie Młodzi dla Przyszłości. Tematem wydarzenia będzie ,,Stres w XXI wieku - wyzwanie czy zagrożenie?''. Spotkanie odbędzie się o godz. 16.00 w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia.

Więcej informacji dla studentów, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego:  https://tu.koszalin.pl/kat/217/

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska