Dyskutują o edukacji dualnej na Malcie
Opublikowano 09.04.2024 14:07

Od poniedziałku reprezentanci biznesu, prelegenci z wielu instytucji jak i przedstawiciele uczelni zaangażowanych w projekt EU4Dual uczestniczą w spotkaniach przed konferencją "Shaping the future of European Dual Higher Education" (,,Kształtowanie przyszłości europejskiego dualnego szkolnictwa wyższego"). Jest to nie tylko okazja do zacieśnienia współpracy ale i wymiany doświadczeń związanych z pracą nad projektem.

Głównym organizatorem wydarzenia jest uczelnia Malta College of Arts, Science, and Technology (MCAST). Uczelnia powita ponad 200 uczestników, w tym wielu kluczowych mówców z różnych krajów. Z ramienia Politechniki Koszalińskiej w spotkaniach uczestniczą studenci, pracownicy naukowi i osoby zaangażowane w samą pracę nad projektem, w tym rektor uczelni dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK; prorektor ds. nauki dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof.PK; prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, a równocześnie koordynator EU4Dual na Politechnice Koszalińskiej.

W poniedziałek (8 kwietnia br.) odbyło się spotkanie Rady Akademickiej (Academic Council) podczas którego reprezentanci dziewięciu uniwersytetów omówili najważniejsze bieżące zagadnienia. Dyskutowano na temat modelu studiów dualnych, strategii internacjonalizacji oraz statusu wspólnych studiów magisterskich i studiów doktoranckich. Zatwierdzono nowe nominacje do rad konsultacyjnych, komisji ds. kontaktów z biznesem i komitetu ds. zaangażowania studentów.

Studenckie, przemysłowe i regionalne rady konsultacyjne spotkają się dziś (9 kwietnia br.). Ponadto, odbędzie się szereg spotkań w ramach pakietów roboczych. Oficjalne otwarcie dwudniowej konferencji zaplanowano na środę (10 kwietnia br.). Celem konferencji jest ułatwienie współpracy, promowanie działań na których skupia się projekt i otworzenie pola do dyskusji. Konferencja skupia się obszarach dotyczących wpływu technologii, aspektów pracy zdalnej i edukacji dualnej.

EU4Dual jest projektem współfinansowanym przez program Erasmus+ European Universities Alliance Programme i jest ponadnarodowym sojuszem dziewięciu instytucji szkolnictwa wyższego z całej Europy. W skład uczelni partnerskich oprócz Politechniki Koszalińskiej wchodzą: MCAST (Malta), Mondragon University (Hiszpania), FH Joanneum University of Applied Sciences (Austria), ESTIA Institute of Technology (Francja), Duale Hochschule Baden-Wurttemberg (Niemcy), PAR University College (Chorwacja), Savonia University of Applied Sciences (Finlandia) i John von Neumann University (Węgry).

Część pracowników Politechniki Koszalińskiej realizuje udział w konferencji w ramach projektu EU4DUAL4Ukraine finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN pn. "Solidarni z Ukrainą - Uniwersytety Europejskie". Aktywności są realizowane w ramach zadania projektowego: Wyjazd studyjny w ramach działań sojuszu.

Projekt zakłada między innymi udział w wizytach studyjnych pracowników Politechniki Koszalińskiej oraz pracowników z ukraińskich uczelni partnerskich, co odgrywa istotną rolę we wzmocnieniu współpracy uczelni partnerskich wewnątrz konsorcjum EU4Dual. Pozwoli to również na rozszerzenie dotychczasowej już współpracy, a w rezultacie na włączenie uczelni ukraińskich w działania Uniwersytetu Europejskiego. Partnerami projektu są: Lwowski Uniwersytet Narodowy im. Iwana Franki we Lwowie, Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku i Narodowy Uniwersytet Techniczny Ukrainy Politechnika Kijowska im. Igora Sikorskiego. Przedstawiciele uczelni z Ukrainy również biorą udział w wizycie studyjnej.

Cele projektu EU4DUAL obejmują zagadnienia związane z rynkiem pracy w teraźniejszej i przyszłej perspektywie. Dotyczą też ekologicznej gospodarki oraz zdrowego życia jako aspektu społecznego. Politechnika Koszalińska jest jedyną uczelnią w Zachodniopomorskiem biorącą udział w projekcie uniwersytetów europejskich i jedną z zaledwie 23 w kraju. W działalność konsorcjum zaangażowane są również przedsiębiorstwa z każdego z uczestniczących krajów, które wspólnie ze światem nauki chcą promować innowacyjne kształcenie i poszukiwać nowych talentów. Wśród partnerów biznesowych Politechniki Koszalińskiej są między innymi: GlobalLogic, Drutex, Signify i GEA Tuchenhagen Poland.


Sfinansowano przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach zadania zleconego MEiN pn. „Solidarni z Ukrainą – Uniwersytety Europejskie”, projekt pn. „EU4DUAL4Ukraine”; umowa o współpracy nr BNI-UE-2023-5.