Prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal, rektor senior Politechniki Koszalińskiej, otrzymał dzisiaj (21 marca br.) Regionalną Nagrodę Zielonego Feniksa za osiągnięcia naukowe oraz badawcze w zakresie ekoenergetyki.
W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, oprócz nagrodzonego, wzięła udział także rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. W programie gali znalazło się wręczenie nagród, a także wystąpienia i koncert muzyczny.
Laureatów nagrodzono w następujących kategoriach: wspieranie i upowszechnianie idei ekoenergetyki; dokonania we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetycznych; osiągnięcia naukowe i badawcze w zakresie ekoenergetyki. Podczas gali wręczono również nagrodę specjalną za całokształt osiągnięć w rozwoju polskiej ekoenergetyki.
Nagroda przyznawana jest od 2009 roku przez Fundację na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”. Celem organizacji jest popularyzacja wiedzy o odnawialnych źródłach energii i relacjach pomiędzy energetyką a środowiskiem naturalnym i społecznym. Fundacja wspiera wszelkie organizacje społeczne, samorządowe i biznesowe w zakresie popularyzacji i wdrażania nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliwa alternatywach oraz ekologicznej utylizacji odpadów.
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal to absolwent Politechniki Koszalińskiej. Był rektorem uczelni w latach 2012-2020. Jego zainteresowania naukowe to klimatyzacja, procesy cieplne, technika chłodnicza i zagadnienia przepływów. Obecnie kieruje Katedrą Energetyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Energetyki naszej uczelni.
Przez dwie kadencje prof. Tadeusz Bohdal pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Termodynamiki i Spalania Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem ponad 350 publikacji naukowych i naukowo-technicznych (krajowych i zagranicznych), a także autorem licznych podręczników i ponad 150 udokumentowanych opracowań dla podmiotów gospodarczych. Wypromował 8 doktorów, 300 inżynierów i magistrów inżynierów w zakresie kierunków technicznych, głównie w specjalności energetyka cieplna i chłodnictwo. Kierował i brał udział w realizacji 16 projektów badawczych finansowanych z budżetu państwa i funduszy unijnych, jest autorem licznych opinii prac kwalifikacyjnych, grantów oraz opracowań naukowych. Jest twórcą koszalińskiej szkoły naukowej specjalistycznych badań przemian fazowych czynników chłodniczych.
Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, Medalem Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas oraz indywidualnymi Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.