5 kroków - wskazówki rekrutacja
Opublikowano 01.06.2022 13:17

5 prostych kroków, aby dobrze rozpocząć przyszłość  >> pobierz zasady przyjęć 2022/23
Klasa maturalna to czas decyzji o ogromnym znaczeniu. Tak, to jest właśnie ten moment, w którym zdecydujesz, czy – a jeżeli tak, to na jakiej uczelni i jaki kierunek – chcesz studiować. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: absolwenci szkół wyższych są poszukiwanymi pracownikami w niemal wszystkich branżach. Ponadto mogą liczyć na wyższe od średnich zarobki, a niektóre drzwi do kariery zawodowej pozostaną zamknięte, jeżeli nie możesz okazać się na przykład dyplomem licencjata. Jak zatem zostać studentem? Wystarczy, że odpowiesz sobie na pięć bardzo prostych pytań.

1 / Co lubisz robić?
To kwestia absolutnie podstawowa. 

Pomyśl: jeżeli masz poświęcić kilka lat, co najmniej trzy, a maksymalnie pięć, na wytężoną naukę, zdobycie wiedzy i doświadczenia, niech to będzie coś, co Cię kręci, interesuje, rozwija, a nie jest wyłącznie obowiązkiem. Bogactwo oferty edukacyjnej pozwala na realizowanie się w dowolnie wybranej dziedzinie. Zobacz na kolejnych stronach, co ma do zaoferowania Politechnika Koszalińska. To coś, co kandydatowi na studia uruchamia wyobraźnię. Każdy nasz kierunek jest szansą na dobrą pracę w nieodległej przyszłości. Ważna uwaga: wybór kierunku studiów nie jest równoznaczny z tym, że coś już na tym etapie bezwarunkowo ukierunkuje Cię zawodowo. Zamknie w szufladzie takich, a nie innych kompetencji. Tak to na szczęście nie działa. To bardziej decyzja o obszarze, w którym możesz, o ile chcesz, się rozwijać. Rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że za trzy do pięciu lat możesz zacząć pracę w zawodzie, który dzisiaj jeszcze nie istnieje. Tę decyzję zawsze możesz zmienić, elastyczność systemu kształcenia wyższego pozwala na specjalizowanie się nawet w kilku dziedzinach. 


2 / Gdzie chcesz być?
Studia to zwykle pierwszy krok w samodzielność. 

Obojętnie, czy zamieszkasz w jednym z akademików, czyli naszych domów studenckich, w których największa uczelnia na Pomorzu Środkowym ma 600 miejsc o wysokim standardzie, czy też w wynajętym mieszkaniu, czyli na stancji, rozpoczniesz nowy rozdział w swoim życiu. Zupełnie nowy. To nie tylko nauka, lecz także znajomości, rozrywka, aktywności. Wiele rozmaitych możliwości. Największym potencjałem zwykle kuszą duże miasta. Mniej się jednak mówi o tym, że w aglomeracjach najczęściej koszty utrzymania są wyższe, a wygoda życia niższa, nie wspominając o problemach komunikacyjnych. Dlatego alternatywą wartą rozważenia jest studiowanie w mniejszym mieście. Mniejszym – nie oznacza, że oferującym mniej możliwości. Jeżeli jesteś studentem Politechniki Koszalińskiej, to w niecałe pół godziny od zakończenia zajęć możesz wraz ze znajomymi wylądować na mieleńskiej plaży, wykąpać się w jednym z okolicznych jezior czy wyruszyć na rowerową wycieczkę. Las zaczyna się niemal w sąsiedztwie uczelni. A ponadto, w Twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy, ponieważ do najbardziej oddalonego punktu naszego miasta można dojść w kilkadziesiąt minut. Po co tracić czas na stanie w korkach?


3 / Jakiej uczelni potrzebujesz?
To, jaką szkołę wyższą wybierzesz, ma decydujące znaczenie.

Warto postawić na taką, która stworzy najlepsze warunki do nauki, lecz również pozwoli na maksymalne wykorzystanie osobistego potencjału. Nikt nie lubi przebywać w ścisku, a dla wykładowcy stanowić jedynie część anonimowej grupy. Dostęp do wiedzy powinien być nieograniczony, kontakt z nauczycielem indywidualny, twórczy i relacyjny, a podejście do nauki kreatywne. Wzorem właściwego podejścia do studiujących jest Politechnika Koszalińska. Mniejsze grupy, nowoczesne i przyjazne architektonicznie obiekty oraz swobodny dostęp do zaawansowanej aparatury są dostrzegane i podkreślane jako duży walor kształcenia przez kolejne pokolenia absolwentów uczelni. Niezwykle ważna jest możliwość kontaktu z potencjalnymi pracodawcami już na etapie nauki – oto kolejny element gwarantowany przez Politechnikę Koszalińską. To nie tylko staże, lecz także wizyty w przedsiębiorstwach, również zagranicznych, stypendia oferowane przez firmy, udział w projektach biznesowych. Wybór uczelni i kierunku studiów wymaga myślenia perspektywicznego. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, gdzie chcesz znaleźć się, być, żyć i pracować za pięć lub dziesięć lat. 


4 / Jak poradzić sobie z formalnościami?
Nie martw się, formalności to prosta ścieżka z przewodnikiem. 

Wiesz już, co Cię interesuje, wybrałeś miasto i uczelnię. Wybrałeś również kierunek studiów, wiesz, jakie masz do wyboru specjalności. Najważniejsza część ustaleń i wyborów jest już za Tobą. Możesz spokojnie odetchnąć, a co najważniejsze – nie stresuj się przyszyłymi zmianami. Doskonale dasz sobie radę ze wszystkim, zwłaszcza, że masz wokół siebie pomocnych ludzi. Nie zostaniesz sam. W każdej chwili możesz liczyć na wsparcie ze strony pracowników Biura Obsługi Studentów, przedstawicieli Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej lub samorządów wydziałowych, na obsługę techniczną procesu rekrutacji, który jest prosty i czytelny. Jak zatem uzyskać indeks Politechniki Koszalińskiej? Indeks – dodajmy – obecnie w większości przypadków elektroniczny. Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu IRK, czyli Internetowej Rekrutacji Kandydatów. Wystarczy wejść na stronę: 
irk.politechnika.koszalin.pl, sprawdzić wymagania stosowne do wybranego kierunku kształcenia, wypełnić formularze, wpisując swoje dane, uregulować opłatę rekrutacyjną, wgrać zdjęcie i to wszystko. 


5 / Jak to wykorzystać?
Twoja przyszłość zaczyna się dzisiaj.

Gdy z początkiem października wejdziesz na pierwsze zajęcia w kampusie przy ulicy: Śniadeckich, Racławickiej, Kwiatkowskiego lub w naszej Filii w Szczecinku, rozpoczniesz tym samym wielką przygodę. Warto być otwartym na zmiany, uczyć się od najlepszych, szukać mistrzów, poszerzać zainteresowania. Przygoda z nauką jest ekscytująca i fascynująca. Ale, co ważne, 
w największym stopniu zależy od Ciebie. Żaden dyplom nie gwarantuje dobrej pracy i wysokich zarobków, jeżeli nie stoi za nim studencka aktywność i zaangażowanie przez cały czas nauki. Warto być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś inspirującego. Na Politechnice Koszalińskiej czekają na Ciebie studenckie koła naukowe, grupy zainteresowań, inicjatywy godne i warte wsparcia oraz okazje do działalności na rzecz akademickiej społeczności. Podczas studiów każdy dzień jest inny. Każdy warto maksymalnie wykorzystać. Absolwenci, którzy uczestniczą w zjazdach, często powtarzają, że gdyby wiedzieli, że studiowanie będzie najciekawszym okresem w ich życiu, wydajniej spożytkowaliby ten czas poświęcony nauce, rozwojowi i zdobywaniu nowych doświadczeń, a w istocie – sobie i swojej przyszłości.