Od stycznia 2024 r. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki realizuje projekt, który zakłada organizację dziewięciu wykładów dla wszystkich zainteresowanych o szeroko pojętej tematyce energetycznej – „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych”
O projekcie opowiada dziekan wydziału prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński: – Wykłady realizujemy przy wykorzystaniu bazy laboratoryjnej wydziału. Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką, ponadto: uczniów, studentów, przedstawicieli samorządów i firm z branży energetycznej.
Wykłady obejmują między innymi: zagadnienia związane z energetyką wiatrową, fotowoltaiczną, wykorzystaniem energii odpadowej w układach zamkniętych, z pozyskiwaniem i wykorzystaniem wodoru, energetyką jądrową. Każdy jest także okazją do prezentacji dorobku i działalności centrów naukowo-badawczych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
Naukowcy podkreślają, że siłą napędową wszystkich etapów rewolucji przemysłowej będzie szeroko rozumiana energetyka. Co najmniej do 2030 r. potrwa realizacja zadań z obszaru technologicznego określonego mianem nowych technologii dla energetyki. Wszystko to dotyczy problematyki, która jest przedmiotem zaplanowanych na sześć miesięcy wykładów.
Celem projektu „Wykłady o układach energetycznych: jądrowych, wiatrowych, fotowoltaicznych i wodorowych” jest podniesienie społecznej świadomości wykorzystania niekonwencjonalnych układów energetycznych. Potrzeba ta wynika z dynamicznego rozwoju tego obszaru w Polsce, a w szczególności – w północnej części kraju. O energetyce po prostu trzeba mówić więcej i głośniej.
– Wynika to również z propozycji posadowienia elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo – Kopalino i inwestycji w offshore na Morzu Bałtyckim – wyjaśnia prof. Waldemar Kuczyński. – Instalacje wzbudzają wiele emocji. Uznaliśmy za konieczne, dla podniesienia poziomu wiedzy mieszkańców, nie tylko wspomnianego obszaru, przedstawienie merytoryczne rzeczywistych parametrów pracy takich systemów i ich oddziaływania na otoczenie.
Zwieńczeniem cyklu będzie 14 czerwca br. na dziedzińcu kampusu uczelni przy ulicy Śniadeckich, „Eko-Piknik”. To duże wydarzenie, na które złoży się program spotkań, debat i pokazów przygotowany przez pracowników WIMiE, pod opieką merytoryczną dziekana wydziału.
W godz. 10-14 odbędą się trzy panele dyskusyjny z udziałem gości i przedstawicieli uczelni: o funkcjonowaniu samorządów w dobie przemian energetycznych, transformacji w kraju i regionie zachodniopomorskim i implementacji rozwiązań prawnych i technicznych w zakresie zmian środowiskowych i energetycznych.
Organizatorzy przygotowali także między innymi: wykład „Zielona energia” i konkurs dla uczennic i uczniów. Na planach kampusowych będzie można obejrzeć prezentację przedsiębiorstw z branży energetycznej i urządzeń do pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.
Fot. Adam Paczkowski/ Politechnika Koszalińska