SZTUCZNA INTELIGENCJA W PRZEMYŚLE/ PROFIL OGÓLNOAKADEMICKI
3,5-letnie (7 semestrów) (stacjonarne i niestacjonarne) I stopnia inżynierskie
Sylwetka absolwenta: Absolwent kierunku Sztuczna Inteligencja w Przemyśle posiada wiedzę związaną z metodami przetwarzania i analizy danych przemysłowych, z zastosowaniami metod sztucznej inteligencji w przemyśle oraz metodami automatyzacji procesów produkcyjnych. Zna wybrane zagadnienia i ich praktyczne zastosowania z zakresu przemysłowych metod wytwarzania, zautomatyzowanych systemów przemysłowych, metod sztucznej inteligencji oraz kierunków rozwoju tych metod i technologii. Absolwent potrafi projektować procesy, produkty i rozwiązania związane z wdrożeniem i praktycznym zastosowaniem systemów oceny, analizy, symulacji i doskonalenia procesów przemysłowych, automatyzacji zadań przemysłowych, wspomagania procesów decyzyjnych z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwach związanych z branżą przemysłową. W swej pracy potrafi dostrzegać i uwzględniać aspekty prawne, ekonomiczne i etyczne proponowanych rozwiązań. Absolwent jest przygotowany do kreatywnej pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami z wykorzystaniem metod sztucznej inteligencji. Potrafi samodzielnie i w zespole wykonywać zadania oraz rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu oceny, analizy oraz doskonalenia procesów produkcji, wspomagania decyzji operatorów oraz automatyzacji procesów produkcyjnych z zastosowaniem metod sztucznej inteligencji.
PERSPEKTYWY ZAWODOWE
- Inżynier ds. sztucznej inteligencji (ang. AI Engineer) – inżynier zajmujący się tworzeniem i wdrażaniem nowych technologii i nowych produktów oraz zastosowań SI w przemyśle, pracuje nad systemami automatyzacji produkcji, logistyki i transportu oraz integruje metody SI w procesach produkcyjnych.
- Specjalista ds. analizy danych (ang. Data Analyst/Scientist) – absolwent w tej roli, wykorzystując metody SI, analizuje i prognozuje trendy przemysłowe, optymalizuje procesy, tworzy systemy podejmowania decyzji w oparciu o dane oraz planuje przedsięwzięcia rozwojowe.
- Konsultant SI dla przemysłu (ang. AI Manager) – specjalista z tego obszaru zajmuje się planowaniem, wdrażaniem i kontrolowaniem rozwiązań SI w firmach. Pomaga firmom przemysłowym w implementacji SI i przeprowadzaniu transformacji cyfrowych.
- Specjalista do spraw bezpieczeństwa danych oraz systemów informacyjnych (ang. AI Specialist in Knowledge Management) – w firmie zajmuje się oceną systemów zarządzania informacjami, dostępem do danych wrażliwych, ochroną własności intelektualnej, ochroną wynalazków, ochroną patentową oraz nadzorem nad zasobami wiedzy.
- Inżynier ds. systemów cyberfizycznych (ang. CPS Engineer) - inżynier odpowiedzialny za tworzenie i implementację systemów, które łączą świat fizyczny z cyfrowym, zarządzają autonomicznymi procesami produkcji, monitorują urządzenia w czasie rzeczywistym oraz wspierają inteligentne decyzje operacyjne.
- Inżynier SI ds. wirtualizacji (ang. Digital Twin Engineer) – inżynier odpowiedzialny za tworzenie i analizowanie systemów wirtualizacji rzeczywistych obiektów lub procesów, które pomagają w monitorowaniu, diagnostyce i zarządzaniu procesami produkcyjnymi.
- Specjalista ds. współpracy człowiek-robot (ang. AI Specialist in Human-Robot Collaboration) – osoba odpowiedzialna za tworzenie systemów, które pozwalają na bezpieczne, efektywne i harmonijne współdziałanie ludzi i robotów w procesach produkcyjnych.
- Specjalista ds. eksploatacji (ang. Predictive Maintenance Engineer) - specjalista odpowiedzialny za wykorzysta-nie systemów SI do monitorowania i nadzorowania procesów i urządzeń oraz przewidywania awarii i optymalizacji działań serwisowych w celu minimalizacji przestojów w produkcji.
- Inżynier autonomicznych systemów transportowych (ang. Autonomous Transport System Engineer) – specjalista w zakresie projektowania i wdrażania systemów autonomicznych (również z wykorzystaniem dronów) do transportu w fabrykach, magazynach, na liniach produkcyjnych, a także w logistyce zewnętrznej.
Specjalność: WDRAŻANIE I ZARZĄDZANIE SYSTEMAMI SZTUCZNEJ INTELIGENCJI
Absolwent nabywa poszerzone kompetencje przygotowujące do projektowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w zakresie zastosowań metod sztucznej inteligencji do wspomagania decyzji w obszarze planowania i zarządzania procesami produkcyjnymi. Potrafi zdefiniować potrzeby oraz zaproponować innowacyjne rozwiązania wykorzystujące metody sztucznej inteligencji do rozwiązywania specjalistycznych zadań w branżach przemysłowych.
Specjalność: PROJEKTOWANIE SYSTEMÓW CYBERFIZYCZNYCH
Absolwent nabywa poszerzoną wiedzę w zakresie projektowania, tworzenia i implementacji systemów monitorowania, diagnostyki i nadzorowania jakości w procesach produkcyjnych. Dysponuje kompetencjami i umiejętnościami w zakresie tworzenia inteligentnych systemów cyberfizycznych oraz metod wspomagania i automatyzacji procesów decyzyjnych z zastosowaniem systemów uczących się.
Specjalność: ANALITYKA PROCESÓW PRZEMYSŁOWYCH
Absolwent nabywa poszerzone kompetencje w zakresie oceny, analizy i wnioskowania o jakości procesów produkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania metod symulacyjnych i numerycznych. Jest przygotowany do opracowania rozwiązań w zakresie doskonalenia i optymalizacji procesów produkcyjnych z uwzględnieniem procesów logistycznych i transportowych.
Specjalność: SYSTEMY WSPOMAGANIA DECYZJI I SZTUCZNA INTELIGENCJA W DIAGNOSTYCE I EKSPLOATACJI
Absolwent nabywa poszerzone kompetencje w zakresie diagnostyki maszyn i procesów wytwarzania oraz wiedzy dotyczącej prognozowania awarii. Jest przygotowany do tworzenia i implementacji systemów uczących się wykorzystywanych do monitorowania i nadzorowania procesów i urządzeń przemysłowych, przewidywania awarii oraz optymalizacji działań serwisowych.
Więcej informacji na temat kierunku studiów znajdziesz na stronie: siwp.tu.koszalin.pl