W błyskawicznym tempie upłynęło piątkowe przedpołudnie w czytelni Biblioteki Politechniki Koszalińskiej. Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku utrwalali wiedzę dotyczącą metod i technik udzielania pierwszej pomocy.
Paweł Ochim, szef grupy ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża w Koszalinie, wyjaśnił jak w najprostszy sposób rozpoznać objawy udaru mózgu czy zawału serca, a więc chorób, które zagrażają życiu i w związku z tym wymagają jak najszybszej interwencji. Radził, co zrobić, gdy wskutek obniżenia poziomu cukru we krwi chory na cukrzycę straci przytomność (można np. podać słodki napój). Instruował także, w jaki sposób udzielić pomocy osobie z napadem epilepsji.
Apelował, by wszystkie osoby, a szczególnie seniorzy, którzy na stałe zażywają leki, mieli przy sobie karteczkę z nazwami medykamentów. – To ułatwi udzielenie pomocy medycznej – dodał.
Z użyciem fantomu instruował, w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Wyjaśnił przy tym, jak posługiwać się defibrylatorem w przypadku, gdy pomoc potrzebna jest osobie, u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca.
Gościem seniorów była rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. W imieniu słuchaczy Bernard Krupski, z inicjatywy którego odbył się piątkowy instruktaż, podziękował pani rektor za organizowane przez uczelnię spotkania.
Instruktaż odbył o się w ramach cyklu „Piątkowe poranki prasowe”, który jesienią ubiegłego roku zaproponowała seniorom uczelniana Biblioteka. – Propozycja została bardzo dobrze przyjęta. „Piątkowe poranki” są okazją do rozmów o życiu, o ważnych wydarzeniach. Bywa, że wbrew nazwie nie ma czasu na to, by zajrzeć do prasy – śmieje się Mariola Jackiewicz, dyrektora Biblioteki Politechniki. – Niektórzy rezygnują z innych aktywności, żeby w piątek być w naszej czytelni. W wakacje zrobimy przerwę, ale jesienią znów zaprosimy do nas seniorów.
Anna Dąmbska, wiceprzewodnicząca Samorządu Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku podkreśliła, że seniorzy mają do wyboru różne zajęcia (lekcje tańca, malarstwo, kursy językowe). - Warto poświęcić czas na naukę. A metod udzielania pierwszej pomocy trzeba nauczyć się w pierwszej kolejności. Nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza będzie potrzebna.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska