Wczoraj (16 maja br.) na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,Chojnickie drogi do wolności”. Ekspozycja znajduje się w holu kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Kwiatkowskiego.
Prezentacja składa się z wielu plansz i koncentruje się na najważniejszych wydarzeniach historycznych Chojnic. W szczególności na latach 1918-1920 kiedy to zapadały decyzje by miasto powróciło w skład odrodzonego państwa polskiego. Kierownikiem projektu jest prof. dr. hab. Jacek Knopek, kierownik Katedry Nauk o Polityce Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej.
Wystawa jest elementem projektu „Dolina Śmierci 1945. Miejsce eksterminacji polskiej i pomorskiej inteligencji”. Podczas wernisażu dr Ewa Włodyka z Katedry Nauk o Polityce Wydziału Humanistycznego PK opowiedziała o realizowanym projekcie, którego celem jest zweryfikowanie tezy mówiącej o tym, iż eksterminacja inteligencji w chojnickiej „Dolinie Śmierci” na Pomorzu w pierwszych tygodniach 1945 r. była przykładem świadomego i celowego unicestwiania polskich tradycji oraz tożsamości narodowej w ostatniej fazie funkcjonowania systemu totalitarnego III Rzeszy Niemieckiej. Projekt zakłada między innymi nie tylko zebranie materiałów ale i utworzenie ścieżki edukacyjnej w szkołach ukazującej negatywne oblicze systemu totalitarnego.
Projekt pt. „Dolina Śmierci`1945. Miejsce eksterminacji polskiej i pomorskiej inteligencji" realizowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa", nr projektu NdS/552249/2022/2022, kwota dofinansowania 270.250,00 zł., całkowita wartość projektu 270.250,00 zł.
Zdjęcia: Klaudia Kajak/Politechnika Koszalińska