Zespół badawczy naukowców, złożony między innymi z pracowników Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej: dra hab. inż. Marka Jakubowskiego, prof. PK i prof. dra hab. inż. Jarosława Diakuna, otrzymał złoty medal podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków (IWIS od: International Warsaw Invention Show) 2022 za urządzenie do oddzielania nerki od pozostałości po filetowaniu lub płatowaniu karpia. Powstanie prototypu to efekt realizacji projektu „Technologia obróbki mechanicznej karpi w gospodarstwach akwakultury i w zakładach przetwórstwa ryb. Poradnik”.
IWIS to największe w Polsce wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku na wystawie goszczą wynalazców z ponad 25 państw, w tym między innymi z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu i wielu uczelni bądź ośrodków badawczych z Polski. Wynalazcy prezentują innowacje stanowiące przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie. Każdego roku wystawie towarzyszą wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej.
Podstawowe cele wystawy to między innymi: prezentacja dorobku naukowego polskich naukowców i wynalazców na tle światowych rozwiązań; umożliwienie wynalazcom nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami; zapoznanie opinii publicznej z dokonaniami Polski w dziedzinie wynalazczości, a poprzez ich popularyzację w mediach kształtowanie pozytywnego wizerunku polskiej nauki; kreowanie innowacyjnych postaw wśród dzieci i młodzieży. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie prezentują swój dorobek w 12 różnych kategoriach.
Powstanie nagrodzonego urządzenia realizowane było w ramach działania 2.2 – Usługi z zakresu zarządzania, zastępstw i doradztwa dla gospodarstw akwakultury, Priorytetu 2 – Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” Europejski Fundusz Morski i Rybacki. Praca nad wynalazkiem prowadzona była przez dwie instytucje: Politechnikę Koszalińską i Morski Instytut Rybacki w Gdyni.