2 grudnia br. przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji (WILŚiG) Politechniki Koszalińskiej wzięli udział w konferencji dotyczącej zmian klimatycznych. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu Interreg VA „Park rekreacyjno-kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie”. W koszalińskim Amfiteatrze reprezentanci uczelni: prof. dr hab. inż. Tomasz Heese, dr Katarzyna Lewicka-Rataj oraz dr inż. Katarzyna Pikuła dyskutowali o zagrożeniach oraz sposobach adaptacji do coraz bardziej nieprzewidywalnych warunków klimatycznych. W spotkaniu uczestniczyli również studenci kierunków Ochrona Klimatu oraz Sieci i Instalacje Budowlane Politechniki Koszalińskiej.
Podczas konferencji nasi naukowcy przedstawili metody retencjonowania wód opadowych, historię przekształceń hydrologicznych w zlewni rzeki Dzierżęcinki oraz zagrożenia dla zdrowia związane ze skutkami zmiany klimatu. Miasto partnerskie Neubrandenburg reprezentował Christoph Linke, dyrektor Państwowego Urzędu ds. Rolnictwa i Środowiska Pojezierza Meklemburskiego. Przedstawił referat na temat znaczenia i ochrony wód gruntowych.
To drugie spotkanie zrealizowane w ramach wspomnianego projektu. Pierwsze z nich miało miejsce 05 października br. w Neubrandenburgu. Politechnikę Koszalińską reprezentował mgr inż. arch. Maciej Siekierski z Katedry Budownictwa i Materiałów Budowlanych WILŚiG. W spotkaniu uczestniczył także współpracujący z wydziałem Paweł Kaźmierski - właściciel Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy. Prezentowali zagadnienia związane z koniecznością przebudowy przestrzeni miejskich oraz zasadami kształtowania zieleni publicznej i prywatnej w dobie kryzysu klimatycznego.
Organizatorem konferencji było Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Projekt „Park rekreacyjno – kulturowy w Neubrandenburgu i Koszalinie” jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W jego ramach został m.in. zmodernizowany Amfiteatr w Koszalinie. Celem projektu jest zwiększenie działań kulturalno– społecznych realizowanych w Amfiteatrze.