W Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego powstała replika zabytkowej osłony zabezpieczającej kanał wentylacyjny w pochodzącym z 1890 r. budynku znajdującym się na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej (COSSG) w Koszalinie. 6 czerwca br. wydruk został przekazany przedstawicielom COSSG.
Płk SG Adam Gawrysiak, zastępca komendanta COSSG nie krył zadowolenie z rezultatu pracy Centrum Druku 3D: – Zastanawiam się, co jest bardziej efektywne: oryginał, czy kopia – przyznał. – W tym budynku są cztery wloty kanału, a zabezpieczeń mieliśmy trzy. Teraz, coś mi się wydaje, że przyjdziemy do was po trzy kolejne wydruki. Zależało nam na możliwie jak najwierniejszym odtworzeniu oryginały i tak się stało.
Dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich i dyrektor Centrum Druku 3D mówił: – Nad wydrukiem pracowały trzy osoby. Sebastian Banucha dokładnie zeskanował osłonę, zająłem się obrobieniem i dostosowaniem projektu do druku, a Piotr Zmuda Trzebiatowski drukiem. Sama obróbka trwała pięć godzin, całość pracy wymagała dużej precyzji. Skomplikowany kształtem przedmiot został wydrukowany w całości, a jego druk trwał osiem dni.
Na zdjęciu: obydwie osłony - autentyczna i jej replika. Prof. Tomasz Królikowski: - Na pierwszy rzut oka są nie do rozpoznania. Większość osób, które o to zapytałem, wskazywała na oryginał mówiąc, że to wydruk i odwrotnie - wyjaśnia. Dyrektorowi Centrum Druku 3D towarzyszą: płk SG Adam Gawrysiak i Piotr Zmuda Trzebiatowski, drukarz 3D.
fot. Paweł Spisak / Politechnika Koszalińska