Obchody 75-lecia Tradycji Akademickich na Pomorzu Zachodnim
Opublikowano 26.11.2021 14:16

Liczna grupa przedstawicieli Politechniki Koszalińskiej wzięła udział w gali i konferencji „75-lecie Tradycji Akademickich na Pomorzu Zachodnim”, które – 25 listopada 2021 r. – odbyła się w Operze na Zamku w Szczecinie. Czterech pracowników uczelni otrzymało prestiżowe odznaczenia Gryfa Zachodniopomorskiego.

Uczelnię reprezentowali między innymi: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK; prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK; prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK; dziekan Wydziału Mechanicznego (WM) prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński; dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych (WNE) dr hab. inż. Jerzy Korczak, prof. PK; prof. dr hab. inż. Krzysztof Wawryn, rektor w latach 1999-2005; prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal, rektor w latach 2012-2020. Obecni byli pracownicy, którzy są radnymi wojewódzkimi: prodziekan ds. studenckich WNE dr Rafał Rosiński i kanclerz dr inż. Artur Wezgraj.

Organizatorem wydarzenia był samorząd województwa zachodniopomorskiego, natomiast współorganizatorami: Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, szczecińska Opera na Zamku i Zamek Książąt Pomorskich. Udział w gali wzięli: rektorzy szkół wyższych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji, administracji publicznej, środowiska akademickiego. W programie uroczystości znalazło się kilka istotnych elementów honorujących Politechnikę Koszalińską, w tym: wystąpienie prof. Danuty Zawadzkiej, prezentacja krótkiego filmu o uczelni i występ Chóru Politechnika Koszalińska „Canzona” pod dyrekcją dr. hab. Radosława Wilkiewicza, prof. Akademii Sztuki. Chór wystąpił dwukrotnie, w trakcie gali, ale także podczas popołudniowego koncertu chórów akademickich, który w malowniczej oprawie odbył się na dziedzińcu zamkowym.

– Siedemdziesiąt pięć lat to historia budowania czegoś od zera – mówił w słowie powitalnym Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. – To miejsce po drugiej wojnie światowej musiało sprostać wyzwaniu zbudowania od podstaw swojej akademickości. To jedno z najważniejszych osiągnięć naszej sztafety pokoleń. Zbudowaliśmy na Pomorzu Zachodnim silne uczelnie i zachodniopomorskie elity. W imieniu całej społeczności kłaniam się wszystkim, którzy akademickość stworzyli i tworzą. Za ważne zadanie uznał Olgierd Geblewicz „sklejenie społeczeństwa ze światem nauki” oraz „sklejenie świata nauki, a więc wiedzy i rozwoju ze światem gospodarki”. O tym ostatnim zabiegu marszałek mówił: – W ciągu ostatnich trzydziestu lat zrobiliśmy niebywały postęp gospodarczy; to sukces nas wszystkich, o którym mówię i słyszę wszędzie na świecie. Z drugiej strony stoimy w obliczu nowych barier. Za najpoważniejsze Olgierd Geblewicz uznał: demografię i konkurencyjność. – Problem niżu demograficznego już dotyka uczelni – przypomniał. – W równym stopniu także firm i rynku pracy; to wyzwanie, z którym powinniśmy wspólnie sobie poradzić. Konkurencyjność nasze przedsiębiorstwa muszą budować na innowacjach, wiedzy i postępie. Do tego nieodzowna jest pomoc świata nauki.

Po marszałku głos zabrał przewodniczący Kolegium Rektorów Akademickich Uczelni Województwa Zachodniopomorskiego, dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. i rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie, który powiedział: – Wspólnie z administracją samorządową i rządową chcemy budować nową jakość naukową i dydaktyczną, mówić o problemach najbardziej istotnych z punktu widzenia naszego rozwoju cywilizacyjnego. Niż demograficzny szczególnie dotyka region zachodniopomorski. Uczelnie nasze nie muszą się wstydzić, mamy warunki do kształcenia i prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie.

Prof. Jacek Wróbel podkreślił: – Naszą siłą są ludzie, którzy tworzą społeczność akademicką. Dzięki nim możemy rozwijać się, tworzyć, kreować nową historię. Wierzę w to, że historia naszych uczelni przetrwa największe zawirowania i burze – dodał i zaapelował: – Wszystkich zachęcam do szczepienia, tylko wtedy możemy uchronić się przed kolejnymi falami pandemii. Podczas wręczania wyróżnień, Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego „w uznaniu zasług dla rozwoju Pomorza Zachodniego”, otrzymał prof. dr hab. inż. Bronisław Słowiński z WM, natomiast Srebrną Odznakę – z tym samym uzasadnieniem – odebrali: prof. Tomasz Królikowski i prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz z WM oraz dr Patrycjusz Zarębski z WNE.

Wykład pod tytułem „Zachodniopomorskie szkoły wyższe – rys historyczny” przedstawił dr hab. Eryk Krasucki, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, który przypomniał również okoliczności powstania w 1968 r. Wyższej Szkoły Inżynierskiej, która 25 lat temu została przekształcona w Politechnikę Koszalińską.

Po wręczeniu odznaczeń i wykładzie odbyło się symboliczne otwarcie wystawy poświęconej historii uczelni zachodniopomorskich. Sylwia Wesołowska, kurator ekspozycji wyjaśniła: – W holu prezentujemy państwu dzisiaj jedynie część tego, co przekazały nam uczelnie i tego, co zebraliśmy. Z tych materiałów powstało dwadzieścia plansz. Nie ma tam cennych artefaktów i rzadkich obiektów. Wernisaż całej wystawy odbędzie się pierwszego grudnia w Książnicy Pomorskiej. Serdecznie zapraszam. W prezentacji swój udział ma Politechnika Koszalińska, która przekazała dokumenty, zdjęcia i inne pamiątki dokumentujące ponad półwieczną historię jedynej wyższej szkoły technicznej od Szczecina do Trójmiasta.

Przedostatnim punktem programu były wystąpienia rektorów. Prof. Danuta Zawadzka powiedziała: – Stoję przed państwem dumna, że mogę reprezentować Politechnikę Koszalińską jako rektor, ale również jej absolwentka. Mam zaszczyt kierować uczelnią, którą uważam za absolutnie wyjątkową. O tej wyjątkowości stanowią ludzie: wspaniała kadra i fantastyczni studenci. Ale również badania naukowe wysokiej jakości, kształcenie adekwatne do potrzeb rynku pracy, a przede wszystkim bardzo bliskie relacje 
z otoczeniem. Rektor stwierdziła, że Politechnika Koszalińska jest „wielopoziomowym centrum aktywności”. – Jak wierzę, ważnym dla Koszalina, ale również bardzo ważnym dla rozwoju całego Pomorza Zachodniego. Zmieniamy się na lepsze, wiele przed nami, między innymi Centrum Wiedzy Cognitarium, ale nie tylko. Wyzwaniem będzie funkcjonowanie w przestrzeni popandemicznej, w warunkach rewolucji technologicznej, globalizacji. Ale, żeby mówić o kierunkach rozwoju, trzeba docenić wszystko to, co wydarzyło się do tej pory. Prof. Danuta Zawadzka podziękowała swoim poprzednikom na stanowisku rektora: – Dzięki nim jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Chylę czoła przed zasługami panów rektorów. Odczuwam wielkie szczęście, że mam piękne wzorce do naśladowania.


Galę poprowadził dr Tomasz Rożek, znany dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki. Każdy punkt programu uroczystości poprzedził występ innego chóru akademickiego uczelni zachodniopomorskich. Mini koncert chóru „Canzona” zakończył na scenie Opery na Zamku w Szczecinie konferencję z okazji 75-lecia Tradycji Akademickich na Pomorzu Zachodnim. Wydarzenie odbyło się w trybie hybrydowym. 

W związku z obostrzeniami sanitarnymi impezy i mniejszą ilością dostępnych miejsc, w formie stacjonarnej wzięła udział ograniczona liczba uczestników. Wystąpienia można było obejrzeć w mediach społecznościowych i na kanale You Tube. Relację z konferencji przygotowuje również Studio HD Platon. Pierwszy z materiałów filmowych jest już dostępny na kanale You Tube uczelnianego studia telewizyjnego. 

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska