Ewaluacja dyscyplin naukowych, nowoczesne systemy informatyczne czy tworzenie otwartych repozytoriów danych badawczych - to główne tematy poruszane podczas Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR 2025. W wydarzeniu aktywnie uczestniczył prorektor ds. nauki Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK. Konferencja, zgromadziła ponad 45 uczelni i instytucji naukowych z całej Polski oraz zagranicy, które na co dzień wykorzystują zaawansowane systemy technologiczne do monitorowania dorobku naukowego i uczestniczą w inicjatywach związanych z otwartym dostępem do wyników badań.
Oficjalne otwarcie konferencji miało miejsce dziś (22 maja) na Uniwersytecie Opolskim, a całe spotkanie odbywa się w formule hybrydowej – zarówno stacjonarnie, jak i online. Organizatorami wydarzenia jest Uniwersytet Opolski, przy współorganizacji Politechniki Warszawskiej i firmy Sages.
Prof. Błażej Bałasz wystąpił z przemówieniem pt. „Strategia komunikacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym w oparciu o informacje z systemów IT uczelni”, dzieląc się doświadczeniami Politechniki Koszalińskiej w zakresie wykorzystania danych z systemów informatycznych do budowania dialogu i relacji z otoczeniem zewnętrznym uczelni. Profesor w swoim wystąpieniu pokreślił aspekt wykorzystania sztucznej inteligencji do prezentacji potencjału badawczego. Udział prof. Błażeja Bałasza w konferencji podkreśla zaangażowanie uczelni w rozwój technologii wspierających naukę oraz efektywną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w oparciu o rzetelne dane i nowoczesne narzędzia informatyczne.
W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchają również wystąpień m.in. przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki (NCN) oraz Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI). Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji nad kierunkami rozwoju polityki naukowej oraz budowania współpracy między instytucjami akademickimi.
Dni Użytkowników systemu Omega-PSIR skierowane są do osób, które na co dzień wykorzystują zaawansowane systemy technologiczne do monitorowania dorobku naukowego. Tegoroczna edycja wydarzenia jest poświęcona m.in. ewaluacji dyscyplin naukowych, integracji z systemami ministerialnymi takimi jak POL-on i PBN, a także rozwijaniu otwartych repozytoriów danych badawczych. Uczestnicy mają również okazję do zapoznania się z roadmapą rozwoju systemu Omega-PSIR oraz do udziału w konsultacjach dotyczących jego praktycznego zastosowania. Jednym z punktów agendy będzie również panel dyskusyjny na temat infrastruktury na potrzeby informacji naukowej i otwartej nauki w jednostkach.
Więcej o wydarzeniu: https://du.omegapsir.io/
Fot. Wojciech Szpak/ Politechnika Koszalińska
System Omega-PSIR powstał w ramach projektu Synat zrealizowanego w Politechnice Warszawskiej i służy środowisku akademickiemu do zbierania informacji o potencjale naukowo-badawczym i realizowanych projektach, do przekazywania danych w systemach ministerialnych takich jak POL-on oraz do promocji osiągnięć naukowych.