Wizyta w Chinach na zaproszenie firmy Huawei
Opublikowano 16.05.2025 10:51

Rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK; prorektor ds. studenckich, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i dziekan Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz, wzięli udział w oficjalnej  wizycie w Chinach na zaproszenie Roberta Solnicy z Huawei Polska. Zaproszenie było ściśle związane z rozpoczęciem współpracy między Politechniką Koszalińską, a koncernem Huawei, który jest  czołowym dostawcą rozwiązań w zakresie infrastruktury informatycznej i komunikacyjnej oraz urządzeń inteligentnych. 
Program, rozpoczętej 10 maja 2025 r. wizyty zakładał udział w prelekcjach i wykładach. Na South China University of Technology koszalińska delegacja zapoznała się jak wdrażać strategię ITC (technologie informacyjno-komunikacyjne) w swoich placówkach. Profesorowie zwiedzili też Strefę Rozwoju Technologicznego w Wuhan i fabrykę w Dongguan. W harmonogramie wizyty zaplanowano także Światową Konferencję Edukacji Cyfrowej i Chińsko - Europejskie Forum Uniwersyteckie. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami w Data Storage Innovation Lab i Data Communication Network Innovation Lab oraz zobaczyć rozwiązania AI, IoT, Big Data, Data Sience Campus Network, Data Center, HCI, a także zaznajomić się z wielkoskalowymi wdrożeniami z Shanton University. Przedstawiciele Uczelni brali też udział w sesjach plenarnych i panelach dyskusyjnych podczas konferencji World Digital Education Conference, gdzie omawiane były cyfrowe technologie w zastosowaniu w szkolnictwie. Wzięli także udział w zwiedzaniu AI HPC Supercomputing Center, znanego również jako Central Intelligent Computing Center. Ten zaawansowany ośrodek obliczeniowy zlokalizowany w dzielnicy Optics Valley w Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach, został zaprojektowany z myślą o obsłudze sztucznej inteligencji (AI) i wysokowydajnych obliczeń (HPC), oferując infrastrukturę do trenowania dużych modeli językowych (LLM) o bilionach parametrów. Podczas wizyty w Państwie Środka prof. Danuta Zawadzka, wystąpiła z prezentacją pt. "Współpraca Politechniki Koszalińskiej z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w zakresie wykorzystania superkomputerów i monitoringu cyberbezpieczeństwa", jak również zaprezentowała plany i wizualizacje dotyczące budowy Centrum Wiedzy Cognitarium jako przykład wykorzystywania sztucznej inteligencji i nowych technologii w edukacji.
Oprócz zdobywania cennej wiedzy i dzielenia się doświadczeniami był także czas na zwiedzanie takich miast jak: Shenzen, Guangzhou, Dongguan, Wuhan i Hangzhou. Jak powiedziała prof. Danuta Zawadzka: „Bardzo się cieszę, że współpraca z naszymi partnerami pozwala na dostęp do najnowszych rozwiązań technologicznych. Nowoczesny kampus, forum, infrastruktura, rozmach i funkcjonalność zrobiły na nas ogromne wrażenie. Huawei stając się naszym partnerem, równocześnie staje się uczestnikiem działań Uniwersytetu Europejskiego. Przy okazji tej współpracy liczymy też na zastosowania rozwiązań technologicznych Huawei w naszej uczelni w ramach sojuszu EU4Dual, który w istocie jest zmianą filozofii funkcjonowania uczelni.”
Prof. Krzysztof Rokosz przypomniał, że rozmowy o szczegółach współpracy z chińskim gigantem trwają od pewnego czasu: „Podczas tegorocznej edycji konferencji Workshop zaplanowanej na czerwiec 2025 r. chcemy, przybliżyć uczestnikom firmę Huawei. Pokażemy możliwości interdyscyplinarne, które mogą być wynikiem współdziałania. Osobnym obszarem jest współpraca w ramach programu Erasmus+ i plan realizacji wspólnego projektu. A w nieco dłuższej perspektywie chcemy podjąć się kształcenia studentów z Chin.”
„Obszar naszego wsparcia edukacji jest bardzo szeroki” – powiedział Robert Solnica. – „Organizujemy wydarzenia i wizyty studyjne w Chinach, informujemy o najnowszych produktach i rozwiązaniach technologicznych, pokazujemy, jak funkcjonuje rynek chiński w zakresie np. edukacji. Wszystko to możliwe jest do realizacji w przypadku Politechniki Koszalińskiej. Przygotowujemy dwustronny list intencyjny, który wskaże obszary potencjalnej współpracy.”
Obecnie trwają przygotowania do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy uczelnią a firmą Huawei. Projekt zakłada szerokie, wieloletnie kontakty.