Montaż estetycznego stanowiska do bookcrossingu wraz z innymi elementami małej architektury, a także zakup foteli masujących to dwa projekty, których realizacja zostanie sfinansowana z Akademickiego Budżetu Społecznego Politechniki Koszalińskiej.
W głosowaniu projekty te uzyskały najwyższe poparcie. Przypomnijmy, że funkcjonujący od kilku lat na uczelni Akademicki Budżet Społeczny (ABS) jest wzorowany na samorządowych budżetach obywatelskich. Projekty zgłaszane w ramach tego budżetu mogą dotyczyć estetyzacji uczelni, poprawy warunków socjalnych pracowników czy rozwiązań technicznych poprawiających jakość pracy.
Ideą przedsięwzięcia jest zaangażowanie pracowników w podejmowanie decyzji dotyczących przedsięwzięć służących całej społeczności.
W tym roku do głosowania zakwalifikowano trzy projekty duże (o wartości nie większej niż 50 proc. budżetu ABS) i jeden projekt średniej wartości (nie więcej niż 20 proc. budżetu).
W kategorii projektów dużych najwięcej głosów (122) uzyskała propozycja pod nazwą „Przystanek biblioteka”. I właśnie ten projekt zostanie skierowany do realizacji. To uzupełnienie zgłoszonego w poprzednim roku projektu „Zielono mi” (zakładał nasadzenie krzewów i niskich drzew na terenie kampusu przy ul. Śniadeckich). Projekt „Przystanek biblioteka” obejmuje zlokalizowanie na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich estetycznego stanowiska do bookcrossingu (w takim miejscu można zostawić książki, tak by mogła po nie sięgnąć kolejna osoba, a po przeczytaniu zostawić je kolejnej). Zaplanowano ustawienie ławek parkowych, poidełek i budek lęgowych dla ptaków, a także budek dla owadów. Szacowany koszt wynosi 40 tys. zł. Celem jest promocja czytelnictwa, poprawa komfortu pracy i estetyzacja otoczenia uczelni.
Pozostałe poddane pod głosowanie projekty duże to: „Zielona pracownia zdrowia” (102 głosy) i „Oaza ciszy” (25 głosów).
Projekt średniej wielkości to „Fotele masujące na każdy kampus”. Projekt uzyskał 186 głosów. Realizacja zakłada zakup 6 foteli masujących (po dwa na każdy kampus). Fotele poprawiają krążenie i zapobiegają skurczom mięśni, łagodzą skutki zmęczenia i stresu. Montaż foteli ulepszy komfort pracy i studiowania. Szacowany koszt tego projektu wynosi 30 tysięcy złotych.
Władze Politechniki Koszalińskiej zapowiadają, że realizacja projektów nastąpi w najbliższych miesiącach.