Katedra Technologii Wody, Ścieków i Odpadów Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej od wielu lat współpracuje z @Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Spółka z o o w Koszalinie również na polu dydaktycznym. Dlatego też i w tym roku studenci III roku studiów inżynierskich niestacjonarnych, kierunku Sieci i Instalacje Budowlane mieli możliwość wejścia na teren stacji uzdatniania wody w Koszalinie (jako infrastruktura krytyczna szczególnie chroniony) i zapoznania się z technologią uzdatniania wody dla naszego miasta.
Przyszłych inżynierów po obiekcie oprowadzał Kierownik mgr inż. Grzegorz Śmiechowski, osoba z ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną. Nota bene absolwent naszego Wydziału. Omówił on studentom pełny ciąg technologiczny, począwszy od studni głębinowej, poprzez aeratory, filtry odżelaziające i odmanganiające, galerię rur, zbiorniki wody, węzeł dezynfekcji, a kończąc na odstojniku popłuczyn. W trakcie zajęć terenowych poruszonych zostało wiele aspektów praktycznych – nieocenionych podczas realizowanych w bieżącym semestrze zajęć projektowych stacji uzdatniania wody. Między innymi studenci obserwowali pomiary zwierciadła statycznego i dynamicznego wody w studni za pomocą miernika elektrokontaktowego, a także proces płukania filtra odżelaziającego. Mieli również możliwość zapoznania się z dokumentacją techniczną SUW oraz niecodzienną okazję obejrzenia sprzętu do nowo wierconej studni głębinowej. Pan Śmiechowski pokazał także studentom pompownię II stopnia z zainstalowanymi tam lampami UV do dezynfekcji oraz pomieszczenie z agregatem prądotwórczym, gdzie omówił pokrótce gospodarkę energetyczną stacji.
Zwieńczeniem zajęć terenowych było odwiedzenie Muzeum Wody, w którym zgromadzono szereg interesujących eksponatów z branży wod-kan, w tym kolekcję starych wodomierzy.