Z przyjemnością informujemy, że książka pt. „Generał broni Władysław Anders 1892-1970. Czyny i pamięć”, którą przygotowali naukowcy Politechniki Koszalińskiej: prof. dr hab. Bogusław Polak i dr hab. Michał Polak, prof. PK oraz prof. Jerzy Kirszak z IPN, została nominowana w konkursie „Książka Historyczna Roku”. O ostatecznym wyniku konkursu zdecydują także głosy czytelników.
Publikacja, której wydawcą jest Instytut Pamięci Narodowej, towarzyszy projektowi pt. „Szlak Nadziei. Odyseja Wolności” prezentującemu wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.
Książka ma charakter albumowy. Pierwsza jej część zawiera obszerny życiorys generała Władysława Andersa, od czasów wczesnej młodości aż do jego śmierci w 1970 r. W drugiej części zaprezentowano obszerny materiał zdjęciowy podzielony na trzy okresy: lata 1892-1939, 1939-1946 oraz czas powojennej emigracji, czyli lata 1946-1970.
Wydawnictwo zostało już wyróżnione nagrodą „Sygnety Wydawnictwa IPN”. Teraz zostało nominowane przez jury do 14. Konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. prof. Oskara Haleckiego. Publikacja zdobyła nominację w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.
Spośród zgłoszonych do konkursu ponad 100 publikacji wybrano 33. W finałowym etapie z tych propozycji jury wyłoni zwycięzców w czterech kategoriach:
– „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”;
– „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”;
– „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku”;
– „Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku”.
Od 2 do 31 października zwycięzców w dwóch pierwszych kategoriach będą wybierać w głosowaniu internetowym również czytelnicy. Jednym z tytułów, na który można oddać głos, jest właśnie „Generał broni Władysław Anders 1892-1970. Czyny i pamięć” autorstwa profesorów: Bogusława Polaka, Michała Polaka i Jerzego Kirszaka. Publikacje, które uzyskają najwięcej głosów czytelników, dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów.
Konkurs ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. Organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Radio i Telewizja.
Na zdjęciu: prof. Bogusław Polak (po prawej), prof. Michał Polak (w środku) i prof. Jerzy Kirszak podczas spotkania autorskiego zorganizowanego w Instytucie Pamięci Narodowej.
Fot. IPN.gov.pl