Puchary Rektora dla uczestników XII Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego
Opublikowano 09.07.2023 17:18

Przez dwa dni w hali sportowej Politechniki Koszalińskiej można było podziwiać modele samolotów, pojazdów, sprzętu wojskowego i słynnych budowli. W niedzielne południe (9 lipca) rektor uczelni dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, wręczyła najmłodszym twórcom modeli puchary i dyplomy.

Organizatorami wydarzenia są Koszaliński Portal Modelarski i Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”. Nasza uczelnia wspiera festiwal, a od 2019 roku, w ramach programu „Politechnika Koszalińska z historią”, jest jego współorganizatorem.

Znam ten statek, bo byłem jego kapitanem

XII Bałtycki Festiwal Modelarski odbywał się od piątku do niedzieli (7-9 lipca 2023 r.) w hali sportowej Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Racławickiej. Do Koszalina przyjechało prawie 200 modelarzy z rożnych miast kraju. Byli też goście z zaprzyjaźnionego klubu w Czechach.

W tym roku w Koszalinie można było podziwiać ponad 750 modeli. Zaprezentowano modele okrętów, samolotów, samochodów cywilnych, ciężarówek, pojazdów wojskowych i budowli. Uwagę zwiedzających zwracał model budowanego w latach 50-tych XX wieku w fabryce w Chrzanowie parowozu OL-49. Imponujące wrażenie robiła też miniatura (skala 1:25) lokomotywy Garratt Karamoja wykorzystywanej do obsługi afrykańskiej trasy z Kenii do Ugandy.

Jednym z najbardziej okazałych, konkursowych modeli była zbudowana w skali 1:100 miniatura chemikaliowca Stena Impeccable. Statek został zbudowany w 2017 roku.

- Znam tę jednostkę bardzo dobrze, bo byłem jej kapitanem. Wtedy pływała pod banderą Malty – wyjaśnia twórca modelu, Jacek Maeser z Goleniowa. – Praca nad miniaturą zajęła mi trzy i pół roku. Każdy detal własnoręcznie wycinałem i malowałem.

Model ma własny napęd i jest w stanie utrzymać się na wodzie (po włożeniu do środka silnika i akumulatora trzeba statek dobrze obciążyć, inaczej nie utrzymałby równowagi). Teraz pan Jacek pracuje nad modelem pancernika obrony wybrzeża Gustaw V (w latach międzywojennych patrolował szwedzkie wody terytorialne).

Inną ciekawostkę - miniaturę amerykańskiego krążownika Indianapolis zaprezentował Wiesław Kochanek z Gdyni. To statek, który pod koniec II wojny światowej transportował dwie bomby atomowe zrzucone później na Hiroszimę i Nagasaki.

– Zanim jednak doszło do ataku na japońskie miasta, krążownik poszedł na dno, bo został storpedowany przez okręt podwodny – wyjaśnia modelarz z Trójmiasta. – Miniaturę japońskiego okrętu podwodnego umieściłem obok amerykańskiego krążownika. Dlatego cały mój model nazwałem „Zemsta przed czasem”.

Modelarz zaprezentował też miniaturę żaglowca Pogoria, stateczku pływającego wokół wysp brytyjskich Gallatea oraz modułu serwisowego statku kosmicznego Apollo 13.

Puchary rektora wręczone

Twórcy modeli konkurowali w różnych kategoriach z podziałem na młodzików, juniorów i seniorów. Jak powiedział Wojciech Sokołowski, organizator i sędzia główny Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego, podczas wydarzenia przygotowane modele zaprezentowało ponad 40 młodych autorów.

Rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, która w niedzielne południe wręczyła nagrody specjalne gratulowała uczestnikom precyzji i dokładności przy budowaniu miniatur historycznych statków, samolotów i budowli. Puchary rektora otrzymały startujące w kategorii młodzik: Hanna Moczała za model „Kogut” i Agnieszka Sołtysińska - za „Blue Lagunę”. 

Puchar Rektora Politechniki Koszalińskiej w kategorii junior przypadł Marcinowi Kropaczewskiemu za model „Schnellzuglokomotive BR 01”. Puchar w tej kategorii otrzymała także Paulina Szumska za „Kampanię Wrześniową 1939”. Puchary Rektora w kategorii senior otrzymała Mariola Szeffner za „Pojazdy w skali HO” oraz Robert Całusiński za „Dawne łodzie wiślane”.

Puchar ufundowany przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 23 w Koszalinie Przemysława Jaśkiewicza (placówka wspiera Bałtycki Festiwal Modelarski) powędrował do Bartosza Wójcika, który przygotował model myśliwca Spitfire VB5.

Zdobywczyni Pucharu Rektora Politechniki Koszalińskiej, Agnieszka Sołtysińska z Darłowa od sierpnia 2022 roku – z trzymiesięczną przerwą – pracowała nad nagrodzonym modelem Blue Laguna. Budując statek inspirowała się filmową serią „Piraci z Karaibów”. – Siostra zaraziła mnie modelarską pasją – przyznaje szóstoklasistka Agnieszka, dodając że właśnie rozpoczęła pracę nad miniaturą polskiego okrętu wojennego „Wicher”. – Lubię prace wymagające zdolności manualnych. A ponadto interesuję się biologią, astronomią, no i lubię uczyć się języków.

Puchar Rektora Politechniki Koszalińskiej w kategorii junior przypadł Marcinowi Kropaczewskiemu za model „Schnellzuglokomotive BR 01”. Puchar w tej kategorii otrzymała także Paulina Szumska za „Kampanię Wrześniową 1939”. Puchary Rektora Politechniki Koszalińskiej w kategorii senior otrzymała Mariola Szeffner za „Pojazdy w skali HO” oraz Robert Całusiński za „Dawne łodzie wiślane”.

Festiwal uświetnił koncert piosenki w wykonaniu Jaśminy Wenty z Darłowa (akompaniatorem był Artur Hamerling). Na zakończenie imprezy dyplomy, medale i nagrody rzeczowe odebrali zawodnicy, którzy startowali w kategorii junior i senior. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczono też zdobywcom wyróżnień.

Zdjęcia: Paweł Spisak/Politechnika Koszalińska