Politechnika Koszalińska gości uczestników modelarskiego święta
Opublikowano 08.07.2023 12:48

750 modeli różnych obiektów można oglądać podczas odbywającego się do niedzieli (9 lipca), w hali sportowej Politechniki Koszalińskiej, XII Bałtyckiego Festiwalu Modelarskiego. Wydarzenie uświetnia obchody 55-lecia uczelni.

Wśród organizatorów festiwalu, oprócz Politechniki Koszalińskiej, jest także Koszaliński Portal Modelarski i Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”. Celem imprezy jest popularyzacja modelarstwa wśród mieszkańców Koszalina i regionu, a w szczególności - wśród dzieci i młodzieży. Wydarzenie jest także okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy między samymi modelarzami.

Zaprezentowano wiele ciekawych miniatur pojazdów, samolotów, okrętów, figurek i budowli, a także modele obiektów nietypowych. Uwagę zwraca kolekcja własnoręcznie wykonanych modeli okrętów Hanzy, a także modele statków portugalskich odkrywców oraz zbiór medali okolicznościowych ukazujących portugalskich żeglarzy i ich osiągnięcia (to kolekcja znanego twórcy modeli ze Śląska – Roberta Całusińskiego). Są też miniatury ciekawych budowli (modelarze z Nowego Tomyśla w Wielkopolsce prezentują m.in. makietę kościoła Mariackiego w Krakowie i neogotyckiego kościoła w Szczecinie-Dąbiu).

Kolekcję swoich prac prezentuje Adam Grześkowiak, 19-latek z Koszalina. To głównie miniatury pojazdów i samolotów wojskowych. Wśród jego prac jest m.in. model czołgu z początku wojny Panzer 35 (T), jest też miniatura amerykańskiego bojowego wozu piechoty Bradley, a także model śmigłowca Mi-24 i miniatura działa ZSU-23-4 (szyłka) pomalowanego w kolorach z okresu wojny afgańskiej.

– Modelarstwo jest moim hobby. Pozwala rozwijać wyobraźnię i uczy precyzji – podkreśla młody twórca. – W tej pracy niezbędna jest koncentracja. A jeśli udaje mi się zdobyć jakąś nagrodę, to satysfakcja jest ogromna.

Jerzy Dończyk ze Świecia prezentuje motocykle: Ural i SHL M04. W jego dorobku są także inne rodzaje miniatur: samoloty, pojazdy wojskowe, modele statków. – Modelarstwem zajmuję się od urodzenia – mówi z uśmiechem. – Jeśli jako nagrodę w konkursie dostaję jakiś model do sklejenia, to mam kolejne zadanie do wykonania. Jestem na emeryturze i nie mam czasu na nudę.

Modelarze startują w trzech grupach wiekowych: młodzik (do 12 lat), junior (od 12 do 18 lat) i senior (powyżej 18 lat). W każdej kategorii festiwalowej komisja sędziowska wyłoni trzy prace, zwracając uwagę na: zgodność z oryginałem, jakość wykonania, waloryzacje, samodzielne zmiany oraz estetykę malowania.

Modele można oglądać w sobotę do godziny 17 i w niedzielę w godz. 9-13. Atrakcją dla uczestników jest możliwość zwiedzenia nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. Monte Cassino w Koszalinie.

W niedzielę (9 lipca) o godz. 11.30 rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK wręczy nagrody najlepszym modelarzom z grupy młodzik. Ogłoszenie wyników w pozostałych kategoriach odbędzie się tego samego dnia o godzinie 13.30.