Pracownicy naukowi uczelni, a wśród nich promotorzy rozpraw doktorskich, a także obecni doktoranci i ci, którzy chcieliby nimi w przyszłości zostać, uczestniczyli w Dniu Otwartym Szkoły Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej.
Wydarzenie odbyło się w poniedziałek (12 czerwca br.). Była okazja, by poznać wykładowców, dowiedzieć się w jaki sposób odbywa się kształcenie doktorantów i poznać podstawy prowadzenia badań naukowych.
O metodologii badań naukowych mówił prof. dr hab. Stanisław Flejterski - wybitny ekonomista specjalizujący się w dziedzinie bankowości i finansów porównawczych. Prof. dr hab. inż. Wojciech Kacalak – uznany naukowiec, doktor honoris causa naszej uczelni i Politechniki Poznańskiej - wyjaśnił z kolei, jak należy definiować problemy badawcze.
Zasady kształcenia w Szkole Doktorskiej Politechniki Koszalińskiej przybliżył jej dyrektor, dr hab. inż. Dariusz Lipiński.
Przypomnijmy, że celem Szkoły Doktorskiej jest kształcenie doktorantów i wspieranie ich w przygotowaniu rozprawy doktorskiej i uzyskaniu stopnia naukowego doktora. Szkoła Doktorska Politechniki Koszalińskiej przygotowuje do uzyskania stopnia doktora w szczęściu dyscyplinach naukowych: inżynieria mechaniczna, inżynieria lądowa, geodezja i transport, automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne, ekonomia i finanse, nauki o polityce i administracji, sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Kształcenie w szkole doktorskiej jest bezpłatne, prowadzone w trybie stacjonarnym i trwa 8 semestrów. Każdy doktorant otrzymuje stypendium, które można pobierać razem z innymi stypendiami.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska