Na Politechnice Koszalińskiej dyskutowano o bezpieczeństwie w wirtualnym świecie
Opublikowano 01.06.2023 15:12

Współczesne zagrożenia w cyberprzestrzeni i sposoby im przeciwdziałania, hazard w sieci, cyberagresja w grach komputerowych, a także edukacja obronna to część zagadnień, które poruszyli uczestnicy zorganizowanej w czwartek (1 czerwca br.) na Politechnice Koszalińskiej konferencji „Cyberbezpieczeństwo dzieci i młodzieży”.

W konferencji, którą Wydział Humanistyczny naszej uczelni zorganizował wspólnie z Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie, wzięli udział naukowcy, przedstawiciele służb mundurowych i innych służb dbających o bezpieczeństwo publiczne. Wśród słuchaczy było wielu młodych ludzi, a w tej grupie - uczniowie klas mundurowych koszalińskich szkół średnich.

Otwierając konferencję jej organizator dr hab. Marek Górka, profesor z Katedry Nauk o Polityce na Wydziale Humanistycznym Politechniki Koszalińskiej, zaznaczył, że cybertechnologie przynoszą nie tylko zagrożenia.

- To jest świat, który daje nam także wiele możliwości rozwoju – zaznaczył. – Podczas tej konferencji będziemy się wspólnie uczyć, jak z tych narzędzi korzystać w bezpieczny sposób.

Prorektor ds. studenckich Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, który przywitał uczestników w imieniu władz uczelni, mówił o tym, jak realne są zagrożenia, z którymi wiąże się obecność w przestrzeni wirtualnej. Wspomniał o ostatnich dużych awariach serwerów komputerowych, a także o odnotowanym we wtorek (30 maja br.) wycieku haseł i loginów m. in. do kont bankowych.

Przeciwdziałaniem różnego rodzaju cyberatakom zajmuje się m.in. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. To istniejąca od 2022 roku jednostka policji, która jest powołana do tego, by rozpoznawać i zwalczać przestępstwa, popełniane przy użyciu systemu informatycznego i teleinformatycznego. Reprezentujący tę instytucję młodszy inspektor Arkadiusz Kozak, naczelnik wydziału CBZC w Szczecinie, zaznaczył, że komórka jest nowa, ale – to niemal pewne – szeregi zatrudnionych w niej funkcjonariuszy będą rosły w szybkim tempie. Korzystanie z technologii cyfrowych jest bowiem coraz powszechniejsze, coraz więcej jest także zagrożeń.

Kom. Piotr Bejger, który również pracuje w CBZC, w obrazowy sposób przedstawił nebezpieczeństwa, z którymi można się zetknąć w świecie cyfrowym. Bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie wśród młodych ludzi, jest np. przekazywanie – w celu dyskredytacji innych osób – fałszywych materiałów przedstawiających inne osoby w niekorzystnym świetle. Skutkiem takiego działania są liczne próby samobójcze. Jak zaznaczył kom. Piotr Bejger, funkcjonariuszom policji, dzięki pracy operacyjnej i sygnałom od innych osób korzystających z sieci, udaje się zapobiec tragediom. Do potencjalnych zagrożeń zaliczył także kradzież tożsamości i wiążące się z tym oszustwa finansowe, wyciek materiałów o charakterze intymnym, ale też szantaże i stalking.

O hazardzie w sieci mówił Jarosław Gorący z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Jak zaznaczył, zjawisko jest dość powszechne, ok. 16 milionów Polaków bowiem uczestniczy w grach hazardowych (daje nam to drugie – po Niemczech – miejsce w Europie).

Jak się okazuje, cyberprzestrzeń może być groźna także z innego powodu – chodzi o współczesną formę handlu ludźmi (zmuszanie do prostytucji i do żebractwa, ale też do niewolniczej pracy). Na te zagrożenia zwrócił uwagę płk dr Piotr Boćko, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie.

O edukacji obronnej, a także o wychowaniu w duchu patriotyzmu, mówił kpt. Jarosław Barczewski z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych im. Romualda Traugutta w Koszalinie. Podkreślił, że ogromna odpowiedzialność, wiążąca się z korzystaniem z technologii cyfrowych, spoczywa na żołnierzach (a wśród nich – na uczestnikach zagranicznych misji).

Przedstawiciel Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego mówił z kolei o zadaniach, które stoją przed tą formacją. To przede wszystkim rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie różnych zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, jego niepodległości lub porządku konstytucyjnego, a także takich zagrożeń, które mogą zakłócić funkcjonowanie struktur państwowych lub narazić na szwank podstawowe interesy państwa. Wyjaśnił też, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać funkcjonariuszem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Okazuje się przy tym, że ABW poszukuje nowych pracowników. Przedstawiciel instytucji zachęcał do ubiegania się o pracę absolwentów uczelni, ale także specjalistów legitymujących się średnim wykształceniem.

Podczas konferencji wystąpili też naukowcy zajmujący się badaniami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Ich wystąpienia dotyczyły m.in. tego, jaką wiedzę nt. cyberzagrożeń mają młodzi ludzie i jak ich bezpieczeństwo może wspierać szkoła. Naukowcy przedstawili też wyniki badań dotyczących skuteczności kampanii na temat cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a także zastosowania technologii w walce z zagrożeniami cyfrowymi.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska