Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej uhonorowani medalami resortowymi
Opublikowano 31.05.2023 14:43

Sześciu naukowców z Politechniki Koszalińskiej zostało uhonorowanych Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Minister edukacji i nauki docenił w ten sposób ich osiągniecia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (łac. mądrość i prawda) posiada trzy stopnie – złoty medal, srebrny i brązowy. Może być przyznany m.in. osobom zasłużonym dla nauki i szkolnictwa wyższego uczelniom, fundacjom, instytutom badawczym, stowarzyszeniom.

Wśród osób, które z rąk ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odebrały to wyróżnienie znalazły się przedstawicielki i przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej: dr hab. Katarzyna Radecka, prof. PK, dr Agnieszka Kurdyś-Kujawska, prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal, prof. dr hab. Bogusław Polak, prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz i dr hab. inż. Adam Słowik, prof. PK.


Dr hab. Katarzyna Radecka, prof. PK od 2005 roku jest związana z Politechniką Koszalińską.

Jej dorobek zawodowy charakteryzują nie tylko wysoko oceniane osiągnięcia twórczo-artystyczne (m.in. zgłoszone w 2019 r. przez Senat do Nagrody ministra szkolnictwa wyższego dzieło "Kapliczka – Pomnik pamięci ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939-1947”, ale przede wszystkim osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne związane z podnoszeniem jakości kształcenia.

Dr hab. Katarzyna Radecka, prof. PK w 2016 roku objęła funkcję dyrektora Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Podjęta przez nią współpraca z przemysłem zaowocowała licznymi wystawami na festiwalach i targach międzynarodowych, branżowych i artystycznych, podczas których prezentowane są – jako wynik tej współpracy dzieła autorstwa studentów oraz wykładowców. Dzięki tej działalności oraz działalności badawczej jednostka w 2019 roku uzyskała rangę Wydziału Architektury i Wzornictwa. Dr hab. Katarzyna Radecka, prof. PK kierowała licznymi badaniami finansowanymi ze środków statutowych, a przede wszystkim pozyskiwanym ze współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.



Dr Agnieszka Kurdyś-Kujawska
w 2011 roku rozpoczęła pracę badawczą i dydaktyczną na Politechnice  Koszalińskiej, którą kontynuuje jako adiunkt w Katedrze Finansów na Wydziale Nauk Ekonomicznych. Jest autorem i współautorem ponad 100 opracowań naukowych, publikowanych w czasopismach krajowych i międzynarodowych, w tym również rozdziałów w monografiach naukowych. Prowadzone przez nią badania naukowe dotyczą problematyki zarządzania ryzykiem w rolnictwie i budowania odporności gospodarstw rolnych w zmieniającym się klimacie. Badaczka uczestniczyła w realizacji szeregu projektów naukowych. W latach 2021-2022 realizowała działania naukowe w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki „Zdolność adaptacyjna do zmian klimatu dla zrównoważonych źródeł utrzymania w sektorze rolnym”. Od 2022 roku jest kierownikiem projektu finansowanego z programu Horizon Europa „Giving Rural Actors Novel high resolution data and Useable tools to Lead public Action in Rural areas”.


Prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal – w latach 2012-2016 i 2016-2020 rektor Politechniki Koszalińskiej. Jest twórcą koszalińskiej szkoły naukowej w zakresie chłodnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem badań dotyczących falowego charakteru przemian fazowych czynników chłodniczych. Autor ponad 250 publikacji naukowych i naukowo-technicznych (krajowych i zagranicznych), 10 książek oraz ponad 100 opracowań dla podmiotów gospodarczych. Wypromował 9 doktorów oraz ponad 250 magistrów inżynierów i inżynierów. Prowadzi stałą współpracę naukową z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i w świecie. Od 2016 roku jest przewodniczącym Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN. Jest członkiem licznych komitetów naukowych. Uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami.


Prof. dr hab. Bogusław Polak – wybitny historyk, specjalizuje się w zakresie historii najnowszej, historii wojskowej, autor licznych publikacji m.in. na temat powstania wielkopolskiego. W jego dorobku jest 30 monografii autorskich, ponad 40 współautorskich. Autor 43 tomów wydawnictw źródłowych, redaktor ponad 40 monografii, autor i współautor ponad 450 artykułów. Kierownik zespołu historyków i seminariów historyków powstania wielkopolskiego, redaktor naczelny Słownika Biograficznego Kawalerowie Virtuti Militari, redaktor naczelny Słownika Biograficznego Powstańców Wielkopolskich, członek wielu stowarzyszeń, rad naukowych, redaktor i recenzent pism naukowych. 

Wypromował ponad tysiąc licencjatów i magistrów, promotor 22 doktoratów z historii i 4 z nauk o polityce. Wybitny organizator w Politechnice Koszalińskiej: organizator i dyrektor Instytutu Zarządzania i Marketingu, a także Instytutu Polityki Społecznej, organizator i dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania, dziekan Wydziału Humanistycznego.


Prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz w 2001 roku ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Koszalińskiej. W 2006 roku obronił doktorat, a w 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2020 roku prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Wypromował dwóch doktorów, był opiekunem wielu prac inżynierskich i magisterskich. Jest autorem 2 monografii naukowych i współautorem 3 rozdziałów w monografiach i ponad 160 artykułów naukowych. Do jego zainteresowań badawczych należy zaliczyć obróbkę powierzchni metodami elektrochemicznymi oraz wytwarzanie porowatych powłok plazmowych utlenianiem elektrolitycznym.

W kadencji 2016-2020 był członkiem Senatu PK, Rady Wydziału Mechanicznego oraz uczelnianym koordynatorem Programu Erasmus + oraz Ceepus. Prowadzi badania we współpracy z ośrodkami z Norwegii, Finlandii, Niemiec, Austrii, Francji i Czech. Od 1 marca 2022 r. jest dziekanem Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Koszalińskiej.


Dr hab. inż. Adam Słowik, prof. PK jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Koszalińskiej. W 2007 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską i uzyskał stopień doktora w dyscyplinie elektronika (specjalność: układy elektroniczne).

Już jako adiunkt w 2013 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie informatyka (specjalność: sztuczna inteligencja i systemy inteligentne), nadany przez Radę Wydziału Informatyki i Inżynierii Mechanicznej Politechniki Częstochowskiej.

Zainteresowania naukowe obejmują: obliczenia przybliżone, inteligencję obliczeniową, sztuczne sieci neuronowe, logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, a w szczególności algorytmy optymalizacyjne bazujące na naturze. Jest autorem ponad 130 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach, materiałach konferencyjnych oraz książkach. Opublikował 40 prac w czasopismach z listy filadelfijskiej. Jest autorem i współautorem monografii naukowych. Brał udział w pracach wielu komitetów naukowych i organizacyjnych konferencji międzynarodowych. 

W 2021 został laureatem konkursu Zachodniopomorski Nobel. Kapituła konkursu uhonorowała naukowca za osiągnięcia w naukach technicznych – „inspirowane naturą populacyjne algorytmy optymalizacyjne i ich zastosowania”.

 

Zdjęcia: Ministerstwo Edukacji i Nauki, zbiory własne