O pomysłach dotyczących rozwoju regionu i realizacji ważnych proekologicznych inwestycji, a także o kierunkach rozwoju branży odnawialnych źródeł energii rozmawiali w piątek (19 maja br.) goście konferencji „Regionalny Rozwój z Klimatem”. Konferencja odbyła się na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej. Organizatorzy to: Politechnika Koszalińska, Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie oraz koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Podczas trzech paneli dyskusyjnych głos zabrali zarówno parlamentarzyści, naukowcy i samorządowcy, jak i przedstawiciele spółek oraz firm zajmujących się energią.
Gości konferencji w murach uczelni powitała: rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. W imieniu gospodarzy głos zabrali także: dr Rafał Rosiński, prodziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych pełniący równocześnie funkcję przewodniczący koszalińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz dr Adam Wyszomirski, pełnomocnik prezydenta Koszalina ds. klimatu, członek zarządu MEC Koszalin oraz wykładowca Politechniki Koszalińskiej.
W pierwszym panelu, w którym poruszone zostały kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju regionu w poszanowaniu środowiska naturalnego, uczestniczyli: rektor uczelni prof. Danuta Zawadzka, a także Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł PiS; Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, Marek Subocz, prezes wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pani rektor zwróciła szczególną uwagę na potrzebę kształcenia specjalistów z zakresu energetyki, w tym w szczególności – energetyki odnawialnej.
– Energetyka jest jedną z czterech specjalizacji, które wybraliśmy jako główne w Politechnice Koszalińskiej w kontekście kształcenia, a także badań naukowych, realizacji projektów oraz współpracy z biznesem, organizacjami i instytucjami – tłumaczyła. - To dla nas bardzo ważny kierunek rozwoju. Oferujemy kierunki studiów zarówno w zakresie energetyki jak i ochrony środowiska. Jesteśmy częścią ważnych konsorcjów klimatycznych. To określa naszą przyszłość i taki jest nasz cel zarówno w kształceniu, jak i badaniach naukowych.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska