Nagroda za projekt wspierający przemysł drzewny
Opublikowano 21.04.2023 12:26

Z przyjemnością informujemy, że projekt „Poprawa efektywności procesowej i materiałowej w przemyśle tartacznym”, w realizacji którego uczestniczyła Politechnika Koszalińska, uzyskał europejski certyfikat jakości wydawany przez Fundację Qualitas.

Certyfikat jest potwierdzeniem wysokiej jakości usług czy oferowanych towarów wytwarzanych przez małe lub duże firmy. Certyfikat zdobywają w drodze weryfikacji nie tylko przedsiębiorstwa, ale również uczelnie, instytucje naukowe, jednostki samorządowe i pozarządowe. EUROPEAN QUALITY CERTIFICATE® jest przyznawany w wielu kategoriach: produkt, usługa, innowacja, ekologia, nauka i samorząd. Godło jest prawnie chronione – Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej zarejestrował je jako znak towarowy.

Projekt „Poprawa efektywności procesowej i materiałowej w przemyśle tartacznym” miał charakter wdrożeniowy i był wykonywany w konsorcjum z partnerem przemysłowym – Koszalińskim Przedsiębiorstwem Przemysłu Drzewnego SA w Szczecinku (KPPD-Szczecinek SA). Partnerzy badawczy to: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (lider projektu), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo” BIOSTRATEG III.

Projekt prezentuje kompleksowe podejście do przetwórstwa drewna oraz procesów jemu towarzyszących. Przewidziane do wdrożenia innowacyjne rozwiązania technologiczne i materiałowe, poprawiające efektywność wykorzystania surowca drzewnego oraz poprawę energooszczędności procesów technologicznych, wpisują się w światowe zapotrzebowanie na ekologiczne i ekonomiczne produkty naturalne.

Głównym celem było zaprojektowanie i opracowanie innowacyjnej linii technologicznej do produkcji elementów konstrukcyjnych z drewna litego przeznaczonych do budownictwa. Projekt koncentruje się na najbardziej efektywnym wykorzystaniu materiałów, w tym odpadów. Okres realizacji to 22 grudnia 2017 r. – 21 grudnia 2022 r.

Prace badawcze w Politechnice Koszalińskiej realizowano w ramach dwóch zadań. Celem pierwszego z nich, kierowanego przez dr. inż. Adama Gilewicza, był eksperymentalny dobór optymalnych plazmowo-próżniowych technologii modyfikacji powierzchni narzędzi, rokujących najkorzystniejsze efekty dotyczące przedłużenia czasu ich eksploatacji w warunkach zakładów w Kaliszu Pomorskim i Białogardzie. Celem drugiego zadania, którym kierował prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny, było prowadzenie testów eksploatacyjnych zmodyfikowanych narzędzi w warunkach zakładów w Kaliszu Pomorskim i Białogardzie oraz prowadzenie analiz mechanizmów zużycia ostrzy narzędzi modyfikowanych zróżnicowanymi technologiami próżniowo-plazmowymi. Koordynatorem projektu i wykonawcą fragmentu części badawczej był w pierwszym okresie dr hab. inż. Piotr Myśliński, prof. PK, a w następnym - prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny.

Efektem wdrożeniowym części projektu realizowanej w Politechnice Koszalińskiej było zgłoszenie czterech technologii w formule „know-how” dotyczących osadzania powłok przeciwzużyciowych na powierzchniach roboczych narzędzi do maszynowej obróbki drewna.

Efektem naukowym było zaś opublikowanie w czasopismach zagranicznych 21 publikacji naukowych, w tym 4 publikacji ocenianych według listy Ministerstwa Edukacji i Nauki 200 punktami, a 6 publikacji – 140 punktami.

Zespół realizatorów projektu w Politechnice Koszalińskiej składał się z 21 osób.