14 kwietnia br. na Wydziale Nauk Ekonomicznych (WNE) została oficjalnie otwarta Pracownia Kompetencji Miękkich. Sala była remontowana i aranżowana latem 2022 r. Pierwsi studenci pojawili się z nowym rokiem akademickim.
Laboratorium umożliwia zdobywanie umiejętności w zakresie: pracy zespołowej, przewodzenia w grupie, wielozadaniowości, nawiązywania i utrzymywania kontaktów, komunikatywności, integracji, myślenia krytycznego i autoprezentacji.
Jak podkreślił prowadzący wydarzenie dziekan WNE dr hab. Grzegorz Przekota, prof. PK, pracownia wpisuje się w nurt behawioralnej koncepcji zarządzania, czyli umiejętności skupionych wokół stosunków międzyludzkich. Jak dowodzą badania, pracodawcy coraz częściej szukają pracowników o wysokich kompetencjach miękkich, ponieważ ta grupa stanowi fundamentalną część pracy zespołowej.
Sala 603 A w kampusie przy ulicy Kwiatkowskiego została wyposażona w okrągłe stoły z gniazdami USB, mające ułatwić studentom pracę w grupach. W pracowni znajduje się nowoczesny dotykowy monitor multimedialny, umożliwiający interaktywną pracę podczas zajęć. Pomieszczenie ma także kamerę do rejestracji ćwiczeń, które wspólnie wykonują studenci. Dzięki temu w łatwy sposób będzie można odtworzyć i wyciągnąć wnioski z danych zadań.
Do dyspozycji studentek i studentów są profesjonalne gry szkoleniowe, między innymi dotyczące rozwoju osobistego, marketingu, budowania zespołów. Dzięki wsparciu z realizowanego przez Politechnikę Koszalińską projektu „Uczelnia dostępna” sala została wyposażona w stanowisko komputerowe dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
Pracownia powstała dzięki dofinansowaniu dwóch spółek: Miejskiej Energetyki Cieplnej oraz Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. Z o.o. Koordynatorką działań związanych z powstaniem pracowni była dr Ewa Kasperska z Katedry Zarządzania i Marketingu WNE. Pomagał jej dr Adam Wyszomirski z tej samej katedry oraz V-ce Przewodnicząca Konwentu WNE Angelika Grabowska.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska