Przyjdź na studia, a nie będziesz narzekać na brak ofert pracy
Opublikowano 28.03.2023 15:06

Zwiedzanie uczelnianych laboratoriów, możliwości rozmowy z wykładowcami, a przede wszystkim kontakt z przyszłymi pracodawcami – takie atrakcje czekały we wtorek (28 marca br.) na uczestników zorganizowanej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej Konferencji Nowoczesnych Rozwiązań dla Biznesu 4 Engi.

Po raz czwarty Wydział Mechaniczny i Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa zaprosiły uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu i wszystkie osoby pasjonujące się nowinkami technicznymi do udziału w wydarzeniu prezentującym wiedzę na temat najnowszych trendów i nowinek w branży produkcyjnej.

Jak powiedział dziekan Wydziału Mechanicznego, prof. dr hab. inż. Waldemar Kuczyński, Konferencja nowoczesnych rozwiązań dla inżynierów 4Engi to okazja, by w jednym miejscu mogli spotkać się przedstawiciele pracodawców, uczniowie szkół średnich i reprezentanci środowiska akademickiego. – To wydarzenie wpisuje się w wieloletnią działalność naszego wydziału związaną z przygotowaniem profesjonalnych kadr dla środowiska przemysłowego – dodaje.

Dobre studia i dobra praca

W konferencji wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z Koszalina i regionu (m.in. z Karlina i Białogardu). Swoją ofertę zaprezentowało natomiast kilkunastu pracodawców z regionu reprezentujących różne branże przemysłu.

Otwierając wydarzenie rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK zachęcała młodych ludzi do obejrzenia uczelnianych pracowni, rozmów z przedstawicielami firm i podejmowania w przyszłości studiów na naszej uczelni.

- Chcemy pokazać, że w Koszalinie można zdobyć dobre wykształcenie i pracować w dobrych przedsiębiorstwach – podkreśla Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Na wykwalifikowanych specjalistów czekają firmy zajmujące się przetwórstwem spożywczym, obróbką szkła, przetwórstwem drewna, produkcją urządzeń elektrycznych i podzespołów elektronicznych. – Młodzi ludzie już w czasie studiów mogą nawiązać współpracę z przyszłymi pracodawcami i tak kształtować swoją przyszłość.

Prof. Waldemar Kuczyński przypomina, że Wydział Mechaniczny Politechniki koszalińskiej od lat prowadzi wykłady specjalistyczne i zajęcia laboratoryjne. Dostosowuje też ofertę kształcenia do potrzeb konkretnych firm (studia zamawiane na kierunku Mechanika i Budowa maszyn dla firmy Scania, dodatkowa specjalność na kierunku Energetyka z myślą o firmie Kospel i moduł specjalnościowy z myślą o firmie Buglo). 

Podczas wtorkowej  imprezy uczniowie zatrzymywali się m.in. przy stoisku koszalińskiej spółki Kospel (producent pomp ciepła, przepływowych podgrzewaczy wody i kotłów elektrycznych). Jak podkreślił Paweł Krzemiński z działu HR w Kospelu, tu na zatrudnienie mogą liczyć inżynierowie na stanowiskach: technologa, konstruktora, operatora urządzeń.

„Nie możemy doczekać się, aż skończysz studia!” – tym hasłem przyszłych inżynierów kusiła z kolei firma Motherson. Pod nazwą Kabeltechnik Polska firma prowadzi zakłady w Białogardzie, Czaplinku i Drawsku Pomorskim. Jest producentem wiązek kablowych i szaf sterowniczych wykorzystywanych w pojazdach szynowych. – Bez naszych wyrobów pociąg czy tramwaj nie pojedzie – mówi Anna Zaniewska z działu HR Kabeltechnik Polska. Dodaje, że firma poszukuje inżynierów, na różne stanowiska. - Mamy w swoich szeregach wielu absolwentów Politechniki Koszalińskiej. Niektórzy wiążą się z nami już w czasie studiów: odbywają płatne staże i podejmują pracę wakacyjną. Potrzebujemy także specjalistów do działów okołoprodukcyjnych: księgowości, logistyki.

Poznać budowę stawu skokowego konika polnego

Oprócz rozmów z pracodawcami uczniowie mogli zapoznać się z samą uczelnią. Mogli obejrzeć laboratoria Wydziału Mechanicznego: m.in. Centrum Szybkiego Prototypowania (druk 3D w metalu), Centrum Edukacji Technicznej HASS (obrabiarki CNC), a także Laboratorium Energetyki (m.in. prezentacja stanowisk dydaktyczno-badawczych z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii z zakresu energetyki wiatrowej, fotowoltaiki, hydroenergetyki i pomp ciepła). W Pracowni Technologii Żywności i Żywienia Człowieka można było poznać m.in. nowoczesne metody badania żywności.

Obejrzenie w powiększeniu stawu skokowego konika polnego czy poznanie budowy włosa – to z kolei atrakcje Laboratorium mikro- i nanoinżynierii. Tu dr inż. Filip Szafraniec wprowadzał młodych ludzi w świat inżynierii w skali mikro. Prezentował działanie mikroskopu laserowo-konfokalnego i profilografometru (urządzenie, które z dużą precyzją mierzy wysokość powierzchni).

- Jesteśmy pod wrażeniem precyzji tych urządzeń – mówił Wiktor Gawlikowski, uczeń Zespołu Szkół w Karlinie (klasa mechatroniczna).

Podczas konferencji 4Engi uczniowie mogli też wysłuchać trzech prelekcji. O nowoczesnym chłodnictwie przemysłowym mówił Tomasz Fir z firmy Espersen. Przedstawiciele firmy Buglo (producent urządzeń na place zabaw) mówili o tym, jaka jest recepta na sukces na rynkach zagranicznych. Dr hab. inż. Piotr Piątkowski profesor PK, kierownik Katedry Transportu Wydziału Mechanicznego przedstawił natomiast przyszłość elektromobilności.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska