W branży morskiej energetyki wiatrowej znajdzie zatrudnienie wielu specjalistów
Opublikowano 20.03.2023 14:40

Przedstawiciele Politechniki Koszalińskiej uczestniczyli w obradach Porozumienia Sektorowego na Rzecz Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. Spotkanie grup roboczych porozumienia odbyło się w ramach zorganizowanych niedawno w Gdańsku I Edukacyjnych Targów Kariery EDU Offshore Wind w Gdańsku. To pierwsze na taką skalę wydarzenie poświęcone kształceniu kadr dla tej branży w Polsce.

Targi są odpowiedzią na duże zainteresowanie branżą morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. W najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na nowych, ale już wykwalifikowanych pracowników jest szacowane na kilkanaście tysięcy osób (w dalszej perspektywie - nawet 60 tysięcy osób).

Przez dwa dni (14 i 15 marca br.) halę Amber Expo zwiedziło kilka tysięcy młodych ludzi zastanawiających się nad wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. W wydarzeniu wzięli udział deweloperzy morskich farm wiatrowych, producenci turbin i przedstawiciele innych firm odpowiedzialnych za budowę i instalację lub obsługę farm. Zaplanowano też tzw. strefę inspiracji, w ramach której przygotowano szereg wydarzeń w formie interaktywnej, zachęcających młodych uczestników do zainteresowania się tym sektorem energetyki.

Odwiedzający mogli wziąć udział w spotkaniach z pracownikami branży, którzy opowiadali, w jaki sposób rozpoczęli pracę w sektorze, jakie są z tego korzyści i jakie mają rady dla uczniów, którzy chcieliby związać swoją karierę zawodową z morską energetyką wiatrową.

Podczas targów odbyło się spotkanie grup roboczych Porozumienia Sektorowego sector deal offshore (zaplanowano spotkanie grupy 1 „Rozwój kadr i system kształcenia” oraz grupy 5 „Edukacja społeczna”). Celem działającego od września 2021 r. porozumienia jest zapewnienie skoordynowanych działań na rzecz dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, z naciskiem na wzmocnienie krajowych korzyści energetycznych, środowiskowych, ekonomicznych i społecznych. Stronami porozumienia są przedstawiciele administracji rządowej, a także jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, jednostek finansowych i budżetowych inwestorów i branży. 

W obradach grupy roboczej nr 1 „Rozwój kadr i system kształcenia” (koordynator dr hab. Sambor Guze) wzięła udział dr hab. inż. Małgorzata Sikora, profesor z Katedry Energetyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Jak powiedziała, grupa zajmuje się ustaleniem wymogów kompetencyjnych dotyczących kształcenia kadr dla branży gospodarki morskiej.

– Chodzi o przyszłą kadrę inżynierską, która będzie umiała zaprojektować urządzenia energetyczne, a potem nadzorować ich eksploatację. Potrzebni będą też ekonomiści, specjaliści do spraw zarządzania, specjaliści, którzy ocenią oddziaływanie na środowisko naturalne i inne osoby z wyższym wykształceniem – tłumaczy prof. Małgorzata Sikora. – Ale rozwój morskiej energetyki wiatrowej wymaga też odpowiedniego kształcenia kadr na poziomie szkolnictwa średniego i zawodowego. Dyskutujemy o tym, jakie kwalifikacje muszą mieć te osoby.

Przypomnijmy, że Politechnika Koszalińska jest członkiem konsorcjum „Nauka dla morza”, które grupuje 9 uczelni z Polski północnej zaangażowanych w prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Uczelnie chcą rozwijać współpracę naukową na rzecz rozwoju tej branży, w tym doradztwo i badania od etapu przygotowania inwestycji do ich uruchomienia. W przyszłości pracownicy uczelni będą też pomagać w zarządzaniu morskimi farmami wiatrowymi, ich eksploatacji, będą też dbać o ich utrzymanie.

Politechnika Koszalińska włącza się w kształcenie kadr dla potrzeb morskiej energetyki wiatrowej. Już jesienią 2023 r. na prowadzonym przez Wydział Mechaniczny kierunku Mechanik i budowa maszyn ruszy specjalność: Projektowanie maszyn i urządzeń dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Na kierunku Energetyka powstanie zaś specjalność: Morska energetyka wiatrowa.


Na zdjęciach: I Edukacyjne Targi Kariery EDU Offshore Wind odwiedziło wielu młodych ludzi.