Wychodząc naprzeciw specjalnym potrzebom naszych studentek i studentów, na Politechnice Koszalińskiej 13 marca br. podczas konferencji prasowej z udziałem władz uczelni i Wydziału Mechanicznego, została oficjalnie otwarta pracownia dostosowana dla osób z niepełnosprawnością. Studentki i studenci będą w niej szkolić się z kompetencji miękkich, w tym między innymi nowoczesnego projektowania czy przygotowywania projektów do druku 3D.
– Otwieramy kolejne laboratorium, które pokazuje dążenie Politechniki Koszalińskiej do bycia uczelnią otwartą, przyjazną i nowoczesną – zaznaczyła podczas otwarcia dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. Sala została wyposażona w najnowocześniejsze komputery dostosowane do potrzeb studentów z niepełnosprawnością. – Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu studentki i studenci będą mogli obsługiwać urządzenia przy pomocy gestów i dyktować teksty, zamiast wpisywania ich oraz sterować urządzeniami za pomocą głosu – tłumaczył dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich. – Dodatkowo w sali umieszczone zostało biurko regulowane elektrycznie, mające możliwość zmiany wysokości, co ułatwi dostęp do nauki osobom z indywidualnymi potrzebami. To łącznie czternaście stanowisk.
Pomieszczenie zostało wyposażone w 85-calowy telewizor. Sala zlokalizowana jest w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich 2 w budynku H, w miejscu wolnym od barier architektonicznych. Obecnie studiuje u nas 65 studentek i studentów z niepełnoprawnością. – Każda osoba z niepełnoprawnością może skorzystać z pakietu udogodnień ułatwiających studiowanie i funkcjonowanie na uczelni – mówił dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia. – To zarówno specjalne stypendia, dostosowanie komputerów i stanowisk do nauki w salach dydaktycznych, bibliotece, jak i pomoc asystentów osób z niepełnosprawnością, ale i rozwiązania regulaminowe, jak na przykład indywidulany tryb studiowania – dodał prof. Krzysztof Wasilewski.
O projektach naukowych nakierowanych na osoby z niepełnosprawnościami podczas konferencji opowiedział dr hab. inż. Błażej Bałasz, prof. PK, prorektor ds. nauki: – Jesteśmy multidyscyplinarną uczelnią, co pozwala nam prowadzić badania łączące ze sobą wiele dziedzin, na przykład z zakresu inżynierii biomedycznej, inżynierii lądowej – mówił prof. Błażej Bałasz. – Tworzymy nowe rozwiązania na potrzeby społeczne, w tym potrzeby osób z niepełnosprawnością.
Pracownia będzie koordynowana przez uczelniane Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością. To pierwsza z dwóch takich pracowni, które powstają na uczelni. Druga zostanie zlokalizowana w kapusie przy ulicy Kwiatkowskiego. Fundusze na utworzenie pracowni pochodzą z ministerialnej dotacji na zadania związane z zapewnieniem osobom z niepełnosprawnością warunków do pełnego udziału w procesie przyjmowania na studia, do szkół doktorskich, kształceniu na studiach i w szkołach doktorskich lub prowadzeniu działalności naukowej. Koszt utworzenia pracowni przekroczył 163 tys. zł.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska