Zajęcia przygotowujące do prowadzenia pracy naukowej, pomoc w organizacji stanowisk badawczych, staże w instytutach naukowych, udział w konferencjach i możliwość publikowania wyników badań w czasopismach – z takiego wsparcia finansowanego z funduszy unijnych mogli w ostatnich latach skorzystać młodzi naukowcy, którzy na Politechnice Koszalińskiej przygotowywali rozprawy doktorskie.
Od ponad trzech lat na naszej uczelni jest realizowany projekt pn. „ZINTEGROWANI – Kompleksowy program rozwoju Politechniki Koszalińskiej”. Projekt wspiera m.in. działania dotyczące unowocześnienia oferty edukacyjnej (staże, kursy i szkolenia dla studentów - również dla kadry dydaktycznej, administracyjnej orz zarządzającej), a także realizację badań naukowych i działania organizacyjne na uczelni.
Ze wsparcia przewidzianego w tym projekcie skorzystało m.in. 6. studentów studiów doktoranckich na Wydziale Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.
To młodzi naukowcy, którzy przygotowywali rozprawy doktorskie w ramach kierunków Inżynieria środowiska i Budownictwo. Dzięki środkom z projektu mogli wziąć udział w zajęciach z dwóch dodatkowych przedmiotów - „Budowa stanowiska badawczego” i „Nauka obsługi urządzeń i aparatury badawczej” – i w ten sposób poznać metodykę prowadzenia badań naukowych.
Jak podkreśla prof. dr hab. inż. Robert Sidełko, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej, ważnym wsparciem było pokrycie kosztów wyposażenia stanowiska badawczego (zakup sprzętu i urządzeń pomiarowych). Łącznie, w ciągu trzech lat każdy z doktorantów mógł skorzystać z takiej pomocy o łącznej wartości 200 tysięcy złotych.
Pomoc dotyczyła też możliwości upowszechniania wyników badań. Młodzi naukowcy mogli liczyć na pokrycie części opłat związanych z udziałem w konferencjach naukowych. Każdy doktorant mógł również ubiegać się o pokrycie kosztów dwóch publikacji w czasopismach z listy czasopism punktowanych Ministra Edukacji i Nauki. Jeden z doktorantów odbył staż w Instytucie Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.
Dzięki wszystkim tym formom pomocy nasi doktoranci mieli dobre warunki do prowadzenia badań naukowych – podkreśla prof. Robert Sidełko. – Czterech z nich już obroniło przygotowane rozprawy. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wyznaczyć terminy obron dwóch pozostałych rozpraw.
Wśród osób, które skorzystały ze wsparcia, znalazł się dr inż. Łukasz Jaworski (18 listopada 2022 r. z sukcesem obronił rozprawę doktorską). W swojej rozprawie zajął się udoskonaleniem pracy kotłowni hybrydowych, a więc takich, które korzystają z różnych źródeł ciepła. Młody naukowiec brał udział w dodatkowych zajęciach finansowanych z unijnego projektu. Wsparcie z tego projektu pomogło mu też zbudować dwa stanowiska badawcze, jedno w obiekcie użytkowym, a drugie w laboratorium naszej uczelni.
– To była bardzo cenna pomoc – podkreśla dr inż. Łukasz Jaworski. – Dzięki temu mogłem m.in. kupić wyższej jakości precyzyjne urządzenia pomiarowe, a potem prowadzić badania.
Wsparcie z unijnego programu ceni sobie także dr inż. Roksana Królak (25 listopada 2022 r. z wyróżnieniem obroniła rozprawę doktorską). Jej badania dotyczyły możliwości usprawnienia procesu kompostowania osadów. Pani doktor mogła wziąć udział w dodatkowych zajęciach. Skorzystała też ze wsparcia w zakupie materiałów eksploatacyjnych, które umożliwiły zrealizowanie badań laboratoryjnych. Polegały one na przeprowadzeniu analizy jakościowo-ilościowej wybranych parametrów surowców i kompostu.
Na zdjęciu: dr inż. Łukasz Jaworski / fot. Adam Paczkowski
Na zdjęciu: dr inż. Roksana Królak / fot. Adam Paczkowski