Nasi naukowcy redaktorami gościnnymi czasopisma międzynarodowego
Opublikowano 16.02.2023 08:29

Trzej naukowcy z Politechniki Koszalińskiej zostali redaktorami gościnnymi specjalnych wydań czasopisma międzynarodowego. Jeden z naszych badaczy - dr hab. inż. Norbert Chamier-Gliszczyński - wszedł też w skład komitetu naukowego międzynarodowej konferencji organizowanej we wrześniu w Grecji.

Dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK znalazł się w gronie naukowców, którzy jako redaktorzy naukowi przygotują specjalne wydanie czasopisma „Energies”. Edycja pisma dotyczyć będzie inteligentnych miast i zarządzania miejskiego.

Przypomnijmy, że „Energies” jest recenzowanym, otwartym czasopismem o tematyce związanej z badaniami naukowymi, rozwojem technologii, inżynierią, studiami nad polityką i zarządzaniem. Ukazuje się co pół roku w formie online (wydawca: MDPI). W wykazie Ministerstwa Edukacji i Nauki czasopismu „Energies” przypisano 140 punktów (impact factor 3,252).

Specjalne wydanie będzie nosiło tytuł: „Advances in Transport and Logistics Management in Modern, Low-Emission, Smart, and Sustainable Cities” („Postępy w zarządzaniu transportem i logistyką w nowoczesnych, niskoemisyjnych, inteligentnych i zrównoważonych miastach”). W grupie redaktorów tego wydania, oprócz przedstawiciela naszej uczelni, znaleźli się także naukowcy z Politechniki Morskiej w Szczecinie, Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Stanu Minas Gerais w Brazylii.

Wydanie specjalne poświęcone będzie takim zagadnieniom jak systemy transportowe (w tym systemy transportu miejskiego, transport niskoemisyjny i bezemisyjny, logistyka, wykorzystanie energii odnawialnej, zarządzanie przestrzenią, planowanie infrastruktury transportowej i logistycznej, zarządzanie ruchem turystycznym i biznesowym. Redaktorzy naukowi zapraszają do przesyłania propozycji artykułów. Termin dostarczenia tekstów upływa 20 września 2023 r.
 


Zrównoważony rozwój energetyczny

Dwaj naukowcy z Wydziału Nauk Ekonomicznych – dr hab. inż. Norbert Chamier-Gliszczyński, prof. PK i dr Marcin Olkiewicz – zostali z kolei redaktorami gościnnymi specjalnego wydania czasopisma „Energies”, które poświęcone będzie zagadnieniom związanym ze zrównoważonym rozwojem energetycznym. Tytuł wydania: „Qualitative Analysis and Environmental Sustainability Assessment of Energy” („Analiza jakościowa i ocena zrównoważonego środowiska energii”).

Tematyka dotyczyć będzie takich zagadnień jak: bezpieczeństwo energetyczne i środowiskowe, systemy jakości i ochrony środowiska w transformacji energetycznej, rola zarządzania produkcją w transformacji energetycznej, zarządzanie recyklingiem i in.

„Zrównoważona gospodarka energetyczna opierająca się na energii słonecznej, wiatrowej, geotermalnej czy biomasy spowoduje szybsze odejście od tradycyjnych źródeł węglowych, zmniejszenie zależności od zagranicznych dostawców energii, niższe rachunki za energię elektryczną oraz poprawę jakości powietrza i zasobów naturalnych, zarówno na obszarach wiejskich jak i miejskich” – piszą redaktorzy, przypominając, że ekologiczna mobilność powoduje znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, która musi pochodzić ze źródeł odnawialnych.

„Jakość inwestycji, urządzeń, technologii, procesów i know-how wykorzystywanych w ramach działań procesowych do pozyskiwania zielonej energii jest wyzwaniem dla podmiotów gospodarczych i krajów, a także wielu naukowców” – dodają. Redaktorzy gościnni zapraszają do zaprezentowania jakościowych i ilościowych badań dotyczących rozwoju energii. Propozycje artykułów można składać do 15 września 2023 r.
 


O informatyce nowej generacji

Warto dodać, że dr hab. inż. Norbert Chamier-Gliszczyński, prof. PK został także członkiem komitetu naukowego konferencji KES, która w dniach 6-8 września 2023 r. odbędzie się w Atenach. KES to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające badaczy zajmujących się technologiami informacyjnymi i inżynieryjnymi, a w szczególności systemami inteligentnymi oraz inteligentnym rozwojem. Stowarzyszenie wydaje czasopisma naukowe, jest organizatorem sympozjów oraz dorocznych konferencji naukowych. Najbliższa odbędzie się właśnie w Grecji.

Naukowiec z naszej uczelni będzie pracował w ramach panelu, którego tematyka dotyczy: informatyki nowej generacji w inżynierii, naukach przyrodniczych