Konferencja prasowa o ewaluacji, rekrutacji i Akademickim Budżecie Społecznym
Opublikowano 02.02.2023 15:29

Ostatecznych decyzji w sprawie ewaluacji naukowej, przystosowywania uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rozpoczęcia rekrutacji na studia drugiego stopnia, Akademickiego Budżetu Społecznego (ABS) i innych wydarzeń na Politechnice Koszalińskiej dotyczyła konferencja prasowa z udziałem władz uczelni, która odbyła się 2 lutego br. w kampusie przy ulicy Śniadeckich. 

Odwołania od rozstrzygnięć, które przyniosła ubiegłoroczna ewaluacja zakończyły się dla uczelni pozytywnym decyzjami. – We wszystkich zgłoszonych przez nas dyscyplinach, czyli na każdym wydziale, mamy uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego – wyjaśniła dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. – To bezprecedensowa sytuacja. Z tymi uprawnieniami obchodzimy w tym roku pięćdziesiąty piąty rok działalności.
 
Dr hab. inż. Błażej Bałasz, prorektor ds. nauki rozwinął informację mówiąc: – Proces ewaluacji za ostatnie pięć lat został zakończony. Otrzymaliśmy w tej sprawie decyzję ministerialną. Cieszymy się z ogromnego sukcesu Politechniki Koszalińskiej. Dostaliśmy bardzo dobre noty, które dają nam energię do działania i duże możliwości na przyszłość, w tym między innymi otwieramy nowe dyscypliny kształcenia w Szkole Doktorskiej, poza tym do szkoły już zgłaszają się kandydaci z zagranicy. 

W kontekście ewaluacji i jej wyników, dyscyplinami wiodącymi na Politechnice Koszalińskiej są: w naukach inżynieryjno-technicznych – automatyka, elektronika i elektrotechnika i technologie kosmiczne z kategorią B+, inżynieria lądowa, geodezja i transport z kategoria B+, inżynieria mechaniczna z kategorią A; w naukach społecznych –ekonomia i finanse z kategorią B+; nauka o polityce i administracji z kategorią B+; w dziedzinie sztuki – sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki z kategorię B+.

Dobiega końca realizacja dużego projektu pod nazwą „Uczelnia dostępna – Politechnika Koszalińska”, który polega na przygotowaniu szeregu inicjatyw ułatwiających funkcjonowanie na uczelni i w jej otoczeniu osób z niepełnosprawnościami. O tym powiedział dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich: – Projekt o wartości pięciu milionów złotych przyniósł wiele niezbędnych zmian, których beneficjentami są nie tylko studentki i studenci, lecz także pracownicy z niepełnosprawnościami. Niektóre inwestycje zniwelowały ostatnie bariery architektoniczne, które występowały w kampusie przy ulicy Racławickiej.  

W obiektach pojawiły się – wydrukowane technologią przyrostową – tabliczki informacyjne z oznaczeniami alfabetem Braille’a, powstała nowoczesna pracownia komputerowa z urządzeniami i wyposażeniem dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami, a na Wydziale Architektury i Wzornictwa – winda. 

O przebiegu rekrutacji mówił dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia: – Od szesnastego stycznia rekrutujemy kandydatów na studia na dwanaście kierunków, przede wszystkim inżynierskich drugiego stopnia. Zachęcamy do kontynuowania nauki nie tylko naszych absolwentów, lecz także absolwentów innych uczelni, którzy chcieliby podnieść swoje kwalifikacje. W tym roku po raz pierwszy rekrutujemy kandydatów również na studia pierwszego stopnia na kierunku politologia. Rekrutacja potrwa do dwudziestego piątego lutego. 

O Akademickim Budżecie Społecznym, nowej inicjatywie, która jest elementem realizacji programu wyborczego rektor prof. Danuty Zawadzkiej, opowiedział dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz uczelni: – Projekt ma służyć społeczności akademickiej. Wzorowany jest na budżetach obywatelskich realizowanych w samorządach. Pani rektor zrezygnowała z prawa weta wobec jakichkolwiek projektów. O tym, które zostaną ostatecznie zakwalifikowane do wykonania, zdecyduje w głosowaniu elektronicznym społeczność akademickiej.  Czekamy na pierwsze wnioski. 

Mogą one mieć krótką i prostą formę, wystarczy w kilku rzeczowych zdaniach opisać swoją propozycję. Wnioski zbierze i ogłosi komisja. W każdym roku z budżetu uczelni wydzielona będzie wartość z przeznaczeniem na ABS, w tym roku to 100 tysięcy złotych. 

Konferencja była transmitowana online na profilu FB uczelni przez Studio HD Platon. Spotkanie z dziennikarzami było również okazją do prezentacji dwóch wydawnictw uczelnianych: „Informatora dla studentów z niepełnosprawnością” oraz „Informatora dla kandydatów na studia 2022/2023”. 

Na zakończenie prof. Danuta Zawadzka zapowiedziała najbliższe wydarzenia na uczelni, w tym: uruchomienie stacji badania jakości powietrza i otwarcia wspomnianej sali ze specjalistycznym wyposażeniem dostosowanym do potrzeb dla studentek i studentów z niepełnosprawnościami.