Spotkanie z władzami uczelni i briefing prasowy przed debatą
Opublikowano 30.01.2023 14:56

„Kultura debaty publicznej kluczem do społeczeństwa obywatelskiego. Senat blisko obywatela” – to tytuł debaty senackiej, która w poniedziałek (30 stycznia br.) została zorganizowana w Politechnice Koszalińskiej.

Przed rozpoczęciem dyskusji jej uczestnicy spotkali się z władzami Politechniki Koszalińskiej. Potem wzięli udział w konferencji prasowej. W spotkaniu z dziennikarzami w gmachu uczelni przy ul. Kwiatkowskiego uczestniczyli: Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu, Bronisław Komorowski, prezydent RP w latach 2010-2015, senator Stanisław Gawłowski, a także Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Obecni byli także senatorowie: Magdalena Kochan i Janusz Gromek oraz poseł Piotr Zientarski.

– Cieszę się, że inicjatorzy debaty na pierwszy ogień wybrali Koszalin i Politechnikę Koszalińską. Myślę, że nie tylko dla studentów będzie to okazja do udziału w wydarzeniu ważnym dla polskiej sceny politycznej – powiedziała rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK. Przypomniała, że uczelnia kształci studentów także na Wydziale Humanistycznym, a od niedawna ma prawo do nadawania stopni naukowych w obszarze nauk o polityce.

Redaktor Magdalena Czyż, która przyjęła rolę prowadzącej dyskusję, wyjaśniła, że spotkanie zorganizowane w naszej uczelni otwiera zainicjowany przez Senat cykl debat w mniejszych miastach, który będzie przybliżał obywatelom rolę dialogu w pogłębionym namyśle nad problemami społecznymi.

– Temat dyskusji dotyczy problemu, który stanowi podstawy wolności i demokracji – ocenił wicemarszałek Michał Kamiński. Podkreślał, że spór jest istotą demokracji, a Senat ze swojej natury jest miejscem, w którym debaty o ważnych społecznych sprawach powinny się toczyć. Przypomniał, że Polacy uzyskali możliwość toczenia publicznej dyskusji wraz z odzyskaniem wolności w 1989 roku.

– Jestem beneficjentem tej wolności. Wiem komu to zawdzięczam – mówił, podkreślając zasługi Bronisława Komorowskiego i Adama Michnika w odzyskiwaniu wolności i budowaniu przestrzeni do dialogu. – Jestem dumny z tego, że mogę wziąć udział w dzisiejszej dyskusji wraz z osobami, których zasług dla przywracania wolności i swobód obywatelskich nie da się przecenić.

Stuletnią tradycję Senatu związaną z odbudową dialogu społecznego podkreślał były prezydent Bronisław Komorowski. Przypomniał, że jest to szczególnie ważne obecnie, gdy parlamentaryzm pokazuje tę gorszą twarz kojarzącą się m.in. z odbieraniem prawa do dialogu. – Dobrze, gdy Senat ma aspiracje, by sprzyjać odbudowie poziomu debaty – dodał.

O zagrożeniach dla demokracji mówił Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej". W jego opinii jakości życia publicznego zagraża m.in. wypłukiwanie instytucji demokratycznych z treści demokratycznych. Spór, jego zdaniem, ma fundamentalne znaczenie dla wolności. Podkreślił jednak, że toczenie debat ma sens, gdy uczestnicy rozmawiają tym samym językiem. – Jeśli mówimy różnymi językami rozmowa nie ma sensu, trudno będzie znaleźć porozumienie – mówił redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Rozmowa o potrzebie publicznej debaty była kontynuowana podczas rozmowy w auli uczelni.

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska