Warto być aktywnym i działać na rzecz środowiska studenckiego
Opublikowano 29.12.2022 13:17

Aleksandra Zmuda Trzebiatowska, studentka Zarządzania Politechniki Koszalińskiej, kończy roczną kadencję na stanowisku przewodniczącej Forum Uczelni Technicznych (FUT). Na początku 2023 roku rozpocznie działalność jako członek władz krajowych Parlamentu Studentów RP.

FUT to jedna z dziesięciu komisji branżowych Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Zrzesza samorządy studenckie polskich uczelni technicznych. Stwarza przestrzeń do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, integruje środowisko studenckie.

Organizacja reprezentuje samorządy 33 uczelni, czyli społeczność studencką liczącą ponad 300 tysięcy osób. W 2022 r. do grona zrzeszonych uczelni przyjęto trzy nowe – Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie.

Z Aleksandrą Zmudą Trzebiatowską rozmawiamy o działalności w Forum Uczelni Technicznych

– Jak ocenia Pani czas pełnienia funkcji przewodniczącej FUT?

– To był okres zdobywania doświadczenia i intensywnej pracy na rzecz środowiska studenckiego. Mam nadzieję, że delegaci samorządów studenckich poszczególnych uczelni, którzy wybrali mnie na tę funkcję przed rokiem, są zadowoleni z naszej pracy.

– Udało się w tej pracy przemycić interes Politechniki Koszalińskiej?

– Cieszę się, że mogłam – mam nadzieję – z dobrej strony reprezentować uczelnię na arenie ogólnopolskiej. Sądzę przy tym, że powierzenie mi funkcji przewodniczącej FUT było wyróżnieniem także dla Politechniki Koszalińskiej. W porównaniu z największymi politechnikami w kraju to nieduża, regionalna uczelnia. Obecność jej przedstawicieli na czele ogólnopolskich struktur jest korzystna i dla uczelni, i dla koszalińskiego środowiska studenckiego.

Z drugiej strony muszę przyznać, że jako studentka regionalnej uczelni czułam się mniej anonimowa, mogłam liczyć na wsparcie władz. Zawsze, kiedy była taka potrzeba, mogłam liczyć na pomoc pani rektor prof. Danuty Zawadzkiej. Często rozmawiałam też z prorektorem ds. studenckich prof. Tomaszem Królikowskim. To było bardzo budujące. W dużych uczelniach tak bezpośredni kontakt studenta z rektorem nie jest codziennością.

– Które wydarzenia w działalności FUT w 2022 roku uznaje Pani za najważniejsze?

– To był intensywny rok, program ustaliliśmy na początku roku, a przy okazji dyskusji z delegatami w trakcie zjazdów wprowadzaliśmy do niego zmiany lub nowe elementy. W sumie odbyliśmy pięć zjazdów. A projekty, które realizował FUT to głównie cykliczne wydarzenia, m.in. POLIGON - obóz szkoleniowy dla młodych samorządowców z uczelni technicznych. Uczestniczyło w nim około 90 uczestników i 20 szkoleniowców. Organizowaliśmy też konferencje tematyczne. Pierwsza konferencja przygotowana w 2022 r. z myślą o członkach samorządów uczelnianych dotyczyła organizacji imprez masowych.

– Skąd taka tematyka?

– Większość samorządowców nie miała w pandemii możliwości udziału w imprezach stacjonarnych. Trudno było więc także zdobyć doświadczenie przy organizacji takich imprez. Uznaliśmy, że trzeba to nadrobić. Ale mieliśmy też konferencję adresowaną do przedstawicieli kół naukowych. Przygotowaliśmy ponadto konferencje obszarowe z zakresu finansów, dydaktyki, promocji i współpracy zewnętrznej, projektów i IT.

– Od lutego 2022 roku z przerażeniem spoglądamy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Czy FUT organizował też pomoc dla kolegów z Ukrainy, którzy podjęli studia na polskich uczelniach?

– Staraliśmy się wspierać projekty wolontariackie i akcje charytatywne prowadzone na uczelniach przez samorządy studenckie. Objęliśmy patronatem koncert charytatywny „Studenci dla Ukrainy”, który zorganizował Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej. Promowaliśmy też przygotowany przez Politechnikę Warszawską cykl warsztatów „za przyszłość waszą i naszą” adresowany bezpośrednio do studentów z Ukrainy. Jego celem była pomoc w przystosowaniu się do nowej sytuacji i rozpoczęciu nowego życia w Polsce. Ten projekt zdobył wyróżnienie podczas odbywającej się 22 października Gali Środowiska Studenckiego Forum Uczelni Technicznych.

– Gala to wielkie święto społeczności studenckiej. Jakie wydarzenia towarzyszyły tegorocznym obchodom?

– Tradycyjnie podczas Gali ogłosiliśmy wyniki konkursu KoKoN, którego celem jest wyróżnienie najciekawszych inicjatyw kół naukowych. Tegoroczna edycja przerosła nasze oczekiwania, bo zgłoszeń było ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Wyróżniliśmy też najciekawsze inicjatywy samorządów studenckich uczelni technicznych. W tym roku o zwycięstwo rywalizowało 60 projektów, a nagrody wręczono w 9 kategoriach. Nagrodziliśmy m.in. najlepsze projekty: dydaktyczny, kulturalny, sportowy, promocyjny, a także najlepszą inicjatywę społeczną oraz pomysł związany z animowaniem życia studentów. Warto podkreślić sukces Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej. Jeden z uczelnianych projektów – studencka aPKa – zwyciężył jako najlepszy projekt promocyjny uczelni technicznych. To aplikacja, która umożliwia m.in. dostęp do informacji o wydarzeniach kulturalnych, ofert pracy, a także zniżek na usługi.

– Ta nagroda świadczy chyba o aktywności samorządu studenckiego Politechniki Koszalińskiej?

– Trzeba przyznać, że jak na niedużą uczelnię koszalińskie środowisko akademickie działa z zaangażowaniem. Pandemia COVID spowodowała, że studenci mniej chętnie angażują się w działania społeczne. Wiele osób woli wolny czas przeznaczyć na pracę zarobkową. Staramy się pokazywać, że jest wiele korzyści, które daje działalność w samorządzie: można zdobywać doświadczenie i nowe kompetencje, a przy tym poznawać wielu życzliwych ludzi.

– Co uważa Pani za największe osiągnięcie związane z pełnieniem funkcji przewodniczącej FUT?

–- Największym sukcesem było z pewnością zbudowanie mocnego zespołu. Znalazły się w nim osoby, które chciały i umiały ze sobą współpracować. Zadaniem każdej osoby, która wchodziła w skład prezydium Forum Uczelni Technicznych, była opieka nad wydzielonymi obszarami: promocją, dydaktyką, obsługą informatyczną, a także nad projektami czy konferencjami. Mimo że praca została oficjalnie podsumowana, cały czas utrzymujemy ze sobą kontakt. Myślę, że to jest największy mój sukces.

– Na początku grudnia 2022 r. delegaci samorządów studenckich wybrali nowe prezydium Forum Uczelni Technicznych. Kończy Pani pracę na stanowisku przewodniczącej tej organizacji. Nie zrywa Pani jednak kontaktów z działalnością w Parlamencie Studentów.

– Zostałam wybrana do Rady Studentów – organu uchwałodawczego, który podejmuje najważniejsze decyzje w Parlamencie Studentów RP. Kadencja członka tej rady wynosi dwa lata. Chcę być aktywna i wesprzeć doświadczeniem kolegów. Zaczynałam działalność w Parlamencie Studentów Politechniki Koszalińskiej, pełniłam funkcję przewodniczącej tego samorządu, potem byłam członkinią prezydium FUT i wreszcie przewodniczącą tego gremium. Myślę, że moja wiedza może okazać się przydatna. A prywatnie: kończę studia magisterskie na kierunku Zarządzanie. Rozważam podjęcie studia związane z zarządzaniem i inżynierią produkcji albo inżynierią zarządzania. Zagadnienia techniczne zawsze były mi bliskie.

Rozmawiał: Jarosław Jurkiewicz



Na zdjęciu: Podczas niedawnego posiedzenia Senatu Politechniki Koszalińskiej rektor, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK
złożyła Aleksandrze Zmudzie Trzebiatowskiej gratulacje z okazji wyboru w skład Rady Studentów Parlamentu Studentów RP. 


Zdjęcia: Marcin Torbiński, Adam Paczkowski