Uroczysta gala z okazji 15-lecia Koszalińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej (UTW) odbędzie się 23 listopada br. w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (BTD). O godz. 13 zgromadzonych gości powita Bernadeta Burszta-Czarnowicz, aktorka koszalińskiego teatru.
Na widowni zasiądzie liczne grono słuchaczy - ponad 400 osób. Uroczystość upłynie pod znakiem radosnej zabawy, której będą towarzyszyły występy artystyczne.
Po części oficjalnej i wystąpieniach zaproszonych gości, na scenie pojawi się studencki zespół V-Pack. Żacy trenują na co dzień w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia pod okiem Zosi Karbowiak. Po nich swoje umiejętności taneczne zaprezentują grupy taneczne UTW: „Gracja” i „Volare”. W repertuarze: walc, salsa new york i bailando, a także taniec cygański. Wystąpią także instruktorzy formacji Jacek Stróż i Marlena Krawczyk z partnerami.
Następnie seniorzy obejrzą spektakl BTD „Martwa Natura” w reżyserii Zdzisława Derebeckiego. Na zakończenie zaplanowano toast symboliczną lampką szampana za kolejne owocne jubileusze. Odbędzie się również wernisaż działających przy UTW grup malarskich: „Kolory” oraz „Paleta”. Opiekunem grup jest dr Bogusław Niewiadomski z Wydziału Architektury i Wzornictwa. Podczas wernisażu będzie można podziwiać m.in. pejzaże i martwą naturę.
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Politechnice Koszalińskiej powstał w czerwcu 2007 roku. Liczył 350 słuchaczy. Jedną z inicjatorek jego utworzenia była Irena Ciesielska, wieloletnia przewodnicząca UTW. Po 10 latach działalności uniwersytet miał już ponad 700 studentów, w tym około 100 mężczyzn.
Celem UTW jest aktywizacja intelektualna i społeczna osób, które zakończyły karierę zawodową i chcą na emeryturze realizować swoje zainteresowania. Dzięki temu mogą czynnie uczestniczyć w życiu społecznym.
Słuchacze mogą brać udział w ciekawych wykładach akademickich, spotkaniach literackich, wydarzeniach kulturalnych, imprezach sportowych czy konferencjach naukowych. Do ich dyspozycji jest również szeroka oferta zajęć i warsztatów, lektoratów, gimnastyki, tańca i śpiewu. Organizowane są także wycieczki krajowe i zagraniczne.
Seniorzy aktywnie włączają się w organizowane akcje społeczne: kwestują na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy koszalińskiego hospicjum. Biorą czynny udział w imprezach organizowanych przez Politechnikę Koszalińską. Odwiedzają przedszkola w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Występują w corocznych Juwenaliach III Wieku w Warszawie czy w Senioraliach w Kołobrzegu.