Doktorat z wyróżnieniem za badania, które pozwolą wydłużyć trwałość noży
Opublikowano 25.10.2022 12:49

Szereg oryginalnych rozwiązań umożliwiających wydłużanie trwałości eksploatacyjnej noży używanych w procesie przetwórstwa spożywczego zaproponował w swojej rozprawie doktorskiej mgr inż. Bartosz Zieliński. W rezultacie komisja, przed którą we wtorek (25 października) odbyła się publiczna obrona tej rozprawy, wystąpiła z wnioskiem o nadanie Bartoszowi Zielińskiemu stopnia doktora z wyróżnieniem.

Obrona odbyła się przed komisją doktorską dyscypliny naukowej Inżynieria Mechaniczna pod kierownictwem jej przewodniczącego, dziekana Wydziału Mechanicznego prof. dr. hab. inż. Waldemara Kuczyńskiego.

Mgr inż. Bartosz Zieliński zajął się zagadnieniem naukowym, które ma związek z jego pracą zawodową (doktorant jest pracownikiem jednej z koszalińskich firm specjalizujących się w przetwórstwie rybnym). Tytuł przygotowanej przez niego rozprawy: „Badania wpływu kinematyki oraz warunków chłodzenia i smarowania w procesie szlifowania ostrzy noży planarnych na ich trwałość eksploatacyjną”. Promotorem rozprawy doktorskiej był prof. dr hab. inż. Krzysztof Nadolny.

Doktorant skupił się na problemie regeneracji ostrzy noży planarnych, czyli płaskich noży, które są wykorzystywane w procesie przetwórstwa rybnego. Zrealizował bardzo szeroki zakres badań, włącznie z badaniami weryfikacyjnymi w warunkach przemysłowych. Zaproponował oryginalne rozwiązania, które umożliwiły regenerację ostrzy noży w procesie szlifowania – nie tylko możliwość odtwarzania zdolności skrawnej i ponownego ostrzenia, ale także taką regenerację, która pozwala na wydłużenie okresu trwałości noży.

Ta innowacja przynosi wymierne korzyści: przyczynia się do ograniczenia kosztów zakupu nowych noży, a także do zmniejszenia przestojów produkcyjnych wynikających z konieczności wymiany ostrzy. Wyniki prac naukowych zostały potwierdzone w testach eksploatacyjnych, dzięki czemu udało się uzyskać wydłużenie trwałości eksploatacyjnej o blisko 20 procent.

Rozprawa otrzymała wysokie oceny recenzentów. Byli nimi: prof. dr hab. inż. Stanisław Legutko z Politechniki Poznańskiej i dr hab. inż. Mariusz Deja, profesor Politechniki Gdańskiej. Recenzenci podkreślali, że na wyróżnienie zasługuje szeroki zakres wykonanych przez doktoranta prac konstrukcyjno-technologicznych, badań eksperymentalnych i analiz, których efektem może być wdrożenie przemysłowe. Zauważyli, że autor rozprawy wykazał się wysokimi umiejętnościami konstrukcyjno-technologiocznymi projektując i wykonując stanowisko badawcze - pięcioosiową szlifierkę wyposażoną w układ sterowania CNC oraz stanowiska do pomiaru siły cięcia i usuwania elementów materiału z krawędzi ostrza.

Podczas wtorkowej obrony doktorant przedstawił wyniki swoich badań, odpowiadał też na pytania recenzentów i członków komisji doktorskiej. Komisja zaaprobowała wniosek o nadanie mgr. inż. Bartoszowi Zielińskiemu doktoratu z wyróżnieniem. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Senatu Politechniki Koszalińskiej. Zapadnie ona podczas obrad Senatu zaplanowanych na środę (26 października).

Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska