W piątek (16 września) na Politechnice koszalińskiej odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu, poświęcone rozwojowi odnawialnych źródeł energii w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem energetyki wiatrowej.
Otwierając posiedzenie marszałek Senatu Tomasz Grodzki podkreślił, że powinno się ono stać się impulsem do rozwoju energetyki wiatrowej, w tym energetyki na morzu. To ważne zagadnienie, szczególnie w kontekście kryzysu energetycznego. Dodał, że posiedzenie ma formułę otwartą, w związku z czym każda z zarejestrowanych osób może zadać pytanie.
Prof. Tomasz Grodzki uhonorował odznaką Orła Senackiego rektor Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Danutę Zawadzką, prof. PK i wicemarszałek Sejmiku Samorządowego Województwa Zachodniopomorskiego Annę Bańkowską. Dodał, że ta odznaka ma wartość symboliczną. Jest dowodem uznania dla osób, które działają dla dobra wspólnego. Prof. Danuta Zawadzka podkreśliła, że możliwość organizacji nadzwyczajnego posiedzenia komisji senackiej ma wyjątkowe znaczenie dla Politechniki Koszalińskiej. Nasza uczelnia kształci specjalistów dla wielu dziedzin, w tym do odnawialnych źródeł energii, a Pomorze Zachodnie jest regionem, w którym ten sektor energetyki dobrze się rozwija.
W swoim wystąpieniu potwierdziła to wicemarszałek województwa Anna Bańkowska. Wartość wyprodukowanej na terenie Zachodniopomorskiego energii ze źródeł odnawialnych to około 85 procent całkowitego zapotrzebowania na energię na tym obszarze. W województwie są realizowane inicjatywy, których celem jest poprawa jakości powietrza i generalnie ochrona środowiska. Są inicjatywy dotyczące edukacji ekologicznej. W ramach tych działań wymieniono tabor kolei regionalnych, inwestując w sprzęt hybrydowy. Ponad 30 milionów złotych przeznaczono na program wymiany tradycyjnych pieców węglowych.
Przewodniczący senackiej komisji nadzwyczajnej, senator Stanisław Gawłowski podkreślił, że w nadzwyczajnym posiedzeniu biorą udział przede wszystkim przedstawiciele samorządów lokalnych, w których zlokalizowane są farmy wiatrowe, ale także naukowcy i przedstawiciele firm z branży energetycznej.
Energia wiatrowa to przyszłość
Dr hab. inż. Stanisław Duer, prof. z Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej przypomniał historię rozwoju energetyki wiatrowej na świecie, przybliżył aktualne rozwiązania techniczne stosowane w turbinach wiatrowych.
Jak powiedział, w 2020 roku ponad 10 procent zapotrzebowania na energię w Polsce pokryła energia wyprodukowana przez siłownie wiatrowe.
O potencjale, które drzemie w branży energetyki wiatrowej mówił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (stowarzyszenie działa od 20 lat i skupia 150 podmiotów). Dzięki inwestycjom w ten sektor energii można by w łatwy sposób uniezależnić się od dostaw węgla z Rosji, ale także zrezygnować z energii produkowanej w oparciu o gaz. Cały sektor zatrudnia obecnie 20 tysięcy osób, są szanse, by do 2030 roku liczbę pracowników zwiększyć do 50-97 tysięcy ludzi.
O wynikach badań dotyczących hałasu towarzyszącego pracy turbin wiatrowych mówił dr inż. Adam Zagubień z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.
Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylnica w powiecie słupskim, a zarazem przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Przyjaznych Energii Odnawialnych opowiedział o korzyściach, jakie rozwój energetyki odnawialnej daje samorządom. Dodał, że przyjęte w 2016 roku rozwiązania ustawowe zahamowały rozwój tego sektora. Uczestnicy dyskusji rozmawiali o przeszkodach prawnych, które utrudniają rozwój energetyki ze źródeł odnawialnych. Mówili też o trudnościach w rozwoju energetyki wiatrowej, których powodem jest opór społeczny.
Najważniejsza jest wiedza
Xavier Canals z firmy Uriels Energia, która zbudowała farmę wiatrową m.in. w pobliżu Białego Boru przyznał, że protesty mieszkańców są z reguły powodowane strachem. – Przyczyną strachu jest natomiast brak wiedzy – podkreślił dodając, że opór maleje kiedy ludzie przekonują się, że turbiny wiatrowe nie stanowią zagrożenia.
Burmistrz Karlina Waldemar Miśko podkreślił, że przy budowie farm wiatrowych na terenie jego gminy nie było dużych protestów. Przyjęto bowiem zasadę, że wszystkim działaniom towarzyszy pełna jawność.
O przepisach prawa krępujących rozwój energetyki ze źródeł odnawialnych mówiła prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Wspomniał o nich także m.in. uczestniczący w obradach komisji senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.
Kończąc obrady marszałek Tomasz Grodzki podkreślił, że lęk przed energetyką wiatrową wynika z niewiedzy. Dodał, że rolą przywódców nie jest poganianie ludzi, ale zachęcanie ich do działania swoją wizją.
Prof. Danuta Zawadzka podziękowała za pomysł zorganizowania posiedzenia na Politechnice Koszalińskiej. Podkreśliła, że uczelnia koncentruje się na kształceniu, badaniach i realizacji projektów z otoczeniem. Stąd nowe kierunki studiów, które jeszcze lepiej przygotują specjalistów dla branży energetyki. Współpracy z otoczeniem sprzyja m.in. udział uczelni w inicjatywie „Nauka dla morza” i wspólny z urzędem marszałkowskim protest utworzenia EkoCentrum Nauki.
Zdjęcia: Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska