Na Politechnice Koszalińskiej senatorowie dyskutowali o klimacie
Opublikowano 16.09.2022 15:11

Konferencja prasowa, z udziałem między innymi: dr hab. Danuty Zawadzkiej, rektor Politechniki Koszalińskiej, marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego i koszalińskiego senatora dra Stanisława Gawłowskiego, poprzedziła rozpoczęcie wyjazdowego posiedzenia Nadzwyczajnej Komisji ds. Klimatu Senatu RP, które odbywa się dzisiaj (16 września br.) na Politechnice Koszalińskiej.

Zanim, w ramach konferencji, otwarta została prezentowana w holu kampusu przy ulicy Śniadeckich 2 wystawa z okazji, przypadających na ten rok, obchodów 100-lecia Senatu RP, głos zabrali uczestnicy spotkania z dziennikarzami. Prof. Tomasz Grodzki powiedział: – Dla nas to radość i zaszczyt gościć w progach Politechniki Koszalińskiej, która jak niewiele lokalnych uczelni w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, prowadzi nowe inwestycje i – mimo niżu demograficznego – przyciąga tysiące studentów. To powód do dumy dla miasta, dla regionu, dla nas wszystkich.

Marszałek Senatu pokrótce przypomniał historię Senatu, zachęcając zwłaszcza ludzi młodych do prześledzenia jej meandrów. Mówił szerszej również o tym, co miało być przedmiotem obrad, a więc o tematach związanych z przyszłością kraju i jego bezpieczeństwem energetycznym. – Senat RP, jako jedyna konstytucyjna instytucja w naszym kraju, tak szybko jak tylko było to możliwe, powołał speckomisję [do spraw klimatu] – poinformował dr Tomasz Grodzki. – Senatorowie już kilka lat temu dostrzegli, że kwestie klimatu i czystości planety, są rzeczami fundamentalnie ważnymi.

Prof. Danuta Zawadzka podziękowała przedstawicielom Senatu RP za to, że posiedzenie komisji i prezentacja wystawy mogą odbyć się na Politechnice Koszalińskiej. – Uczelni – dodała pani rektor – która dostarcza kadrę dla wielu dziedzin gospodarki, w tym dla energetyki wiatrowej, gdzie aktywnie prowadzi się badania nakierowane na odnawialne źródła energetyki. To miejsce właściwe dla dyskusji o klimacie. Dziękuję i zapraszam do współpracy z Politechniką Koszalińską.

– Kryzys energetyczny stał się faktem – podkreślił dr Stanisław Gawłowski. – To nie jest kryzys tylko na tę zimę, to początek długoletniego procesu, który spowoduje, że politycy będą musieli zrozumieć, że węgiel stał się historią, ogrzewanie musimy zelektryfikować, a przede wszystkim trzeba poszukać innych, alternatywnych źródeł energii. Te źródła mamy zdefiniowane. Tutaj, na Pomorzu Środkowym, pod Koszalinem, powstały pierwsze farmy wiatrowe – przypomniał przewodniczący Nadzwyczajnej Komisji ds. Klimatu Senatu RP.

Po otwarciu wystawy, uczestnicy konferencji przeszli do sali Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji, gdzie rozpoczęły się obrady komisji senackiej.

fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska