Mury kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ulicy Śniadeckich nigdy jeszcze nie widziały śmiałków, którzy postanowili w pełnym rynsztunku służb ratunkowych wbiegać i zbiegać po schodach jednego z budynków głównych.
Dzisiaj (11 września br.), o godz. 11.09, funkcjonariusze służb ratunkowych: strażacy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), policjanci i ratownicy medyczni, w geście solidarności z ofiarami akcji ratowania ludzi spod gruzów Word Trade Center w Nowym Jorku, niestrudzenie pokonywali sześć pięter budynku A.
W ten sposób mundurowi i ratownicy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Honorowa Wspinaczka 11 września”, której organizatorem jest fundacja strażacka cfbt.pl. Liczba pokonanych pięter przełoży się na wpłaty sponsorów, którzy chcą przekazać pieniądze na szkolenia zdrowotne i profilaktyczne strażaków.
W symbolicznej ceremonii powitania i startu wzięli udział między innymi: dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej i st. bryg. Jacek Szpuntowicz, komendant miejski PSP w Koszalinie.
– To zaszczyt, że możemy pomóc w realizacji tak szlachetnej akcji – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Każdy, kto pomaga innym jest bohaterem. Jesteśmy otwarci na inicjatywy, które promują postawy obywatelskie. Dziękuję wam za to, że wspieracie ludzi w trudnych sytuacjach – dodała pani rektor. – Zapraszam wszystkich za rok jedenastego września na Politechnikę Koszalińską.
St. bryg. Jacek Szpuntowicz dodał: – To druga edycja tej akcji, pierwsza realizowana na terenie Politechniki Koszalińskiej, przez organizację, która ściśle współpracuje z komendą. Strażacy ćwiczą na co dzień, więc nie mam obaw o ich kondycję. Podejmujemy się wielu działań, nie tylko ratunkowych, także o wymiarze społecznym. Dla nas ważna jest solidarność wśród ratowników, w każdej sytuacji musimy na sobie polegać.
– Robimy to, bo, najkrócej mówiąc: nam zależy – przyznał Tomasz Molesztak, strażak PSP i OSP z fundacji cfbt.pl. – Z potrzeby serca i duchowej, fundacja cfbt.pl od wielu lat promuje pozazawodowe podejście do roli strażaków. Chcemy zmęczyć się, pokazać wysiłek, trud i szacunek wobec ludzi, którzy zginęli ratując innych w Nowym Jorku.