Do końca października kandydaci na studia mogą skorzystać z porad zatrudnionego na Politechnice Koszalińskiej doradcy zawodowego. Z indywidualnych konsultacji mogą skorzystać także uczniowie ostatnich klas szkół średnich zastanawiający się nad wyborem dalszej drogi edukacyjnej oraz studenci, którzy poszukują miejsca, w którym mogliby odbyć staż czy podjąć przyszłą pracę zawodową.
– Politechnika Koszalińska oferuje wiele kierunków studiów I i II stopnia zarówno z nauk technicznych, ale też społecznych, humanistycznych i artystycznych. Dlatego jest bardzo ważne, aby kandydaci wybrali takie studia, które są zgodnie z ich zainteresowaniami i predyspozycjami. Poprzez rozmowy z doradcą zawodowym chcemy im w tym wyborze pomóc – mówi dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej.
Dyżury doradcy zawodowego adresowane do kandydatów na studia odbywają się cotygodniowo – w każdy wtorek, środę i czwartek, w godz. 10-13. Z konsultacji można skorzystać w formie online, a także bezpośrednio w siedzibie uczelni. Porad udziela Dorota Kobędza, doradczyni z Biura Karier i Promocji Edukacji Politechniki Koszalińskiej. Na konsultacje można umówić się drogą elektroniczną: dorota.kobedza@tu.koszalin.pl
– Kontaktują się absolwenci szkół średnich, którzy stoją przed wyborem kierunku studiów – informuje doradczyni zawodowa. – Wspólnie próbujemy ustalić predyspozycje i uzdolnienia tych osób. Zastanawiamy się, jaki rodzaj studiów, a w rezultacie – jaki zawód byłby dla nich najodpowiedniejszy.
Uczelniana doradczyni zawodowa podpowiada, że każda młoda osoba może indywidualnie wypełnić test predyspozycji zawodowych. Kwestionariusze są dostępne w internecie. – Trzeba pamiętać przy tym, że wyniki testu to nie jest życiowa recepta. Nie wskazują jedynej możliwej ścieżki kariery – zastrzega Dorota Kobędza. – One są tylko sugestią, mogą pomóc w wyborze kierunku studiów i przyszłego zatrudnienia. Pokazują, jakie uzdolnienia warto wykorzystać, nad czym trzeba jeszcze popracować.
Przyznaje, że część osób próbuje uzyskać informacje dotyczące specjalności, które można wybrać podczas studiów lub przedmiotów, które są w programie poszczególnych kierunków. Gdy pytania są bardzo szczegółowe, wskazany jest kontakt z biurem wydziału. Podczas konsultacji zgłaszają się też studenci, którzy dopytują o oferty staży i praktyk. Studenci ostatnich lat studiów interesują się ofertami pracy.
– Nikogo nie zostawiamy bez pomocy. Udostępniamy oferty zarejestrowane w naszej bazie – dodaje doradczyni.
Konsultacje z doradcą zawodowym to nie jedyna okazywana przez uczelnię forma wsparcia dotycząca wyboru edukacji i ścieżki zawodowej. Przypomnijmy, że w kwietniu Politechnika Koszalińska była współorganizatorem kolejnego dużego wydarzenia dotyczącego rynku zatrudnienia – 19. Środkowopomorskich Targów Pracy GlobalLogic Job Fair 2022. Z ofertą blisko 60 pracodawców i instytucji zajmujących się rynkiem pracy zapoznali się studenci, absolwenci uczelni i inne osoby poszukujące zatrudnienia.
Jesienią natomiast uczelnia planuje kontynuację cyklu spotkań z przedstawicielami firm. Cykl pod hasłem Dzień z Pracodawcą będzie miał nieco zmienioną formułę. Spotkania będą organizowane na poszczególnych wydziałach, tak by studenci mogli zapoznać się z ofertą firm, których działalność jest zbliżona do tematyki studiów. Będzie okazja do przedstawienia działalności firm, prezentacji ofert zatrudnienia, praktyk i staży.