Studia podyplomowe - tu zdobędziesz wiedzę praktyczną
Opublikowano 22.08.2022 14:30

Studia podyplomowe na kilkunastu kierunkach – taką ofertę na nadchodzący rok akademicki przygotowała Politechnika Koszalińska. To dobra okazja do zdobycia aktualnej, praktycznej wiedzy. Ale także szansa na podwyższenie kwalifikacji zawodowych.

– Studia podyplomowe są dodatkową formą kształcenia – inną niż studia wyższe i szkoła doktorska. To forma edukacji przeznaczona dla osób, które uzyskały już kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia. Słuchaczami mogą więc zostać te osoby, które mają już dyplom studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich. Nie ma przy tym wymogu, by program studiów podyplomowych był zgodny z ukończonym kierunkiem studiów I lub II stopnia. Innymi słowy, studia podyplomowe pozwalają poszerzyć wiedzę oraz zdobyć nowe kwalifikacje, które pozwolą na awans zawodowy – mówi prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej, dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK. 

Nauka na studiach podyplomowych jest płatna i trwa z reguły dwa semestry (wyjątkiem na naszej uczelni są m.in. studia pn. „Przygotowanie pedagogiczne” – tu nauka trwa trzy semestry). Zajęcia odbywają się w weekendy. Absolwenci uzyskują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Dodatkowe kwalifikacje i szansa na ciekawą pracę

Podczas zajęć przekazywana jest wiedza w sposób bardzo konkretny i skumulowany. Studia podyplomowe pozwalają więc zdobyć aktualną wiedzę dotyczącą danej dziedziny lub uaktualnić i uporządkować już posiadany zakres wiadomości.

Konkretne umiejętności, które zdobywa słuchacz są szansą na podniesienie jego wartości na rynku pracy. Studia zwiększają więc możliwość zdobycia bardziej atrakcyjnego zatrudnienia. Dają też szansę na awans w dotychczasowym miejscu pracy. Są bowiem sygnałem dla pracodawcy, że pracownik zwiększa kwalifikacje i poszerza wiedzę specjalistyczną.

Większość studiów podyplomowych ma charakter doskonalący. Część natomiast to studia kwalifikacyjne – ich ukończenie daje tytuł do wykonywania niektórych zawodów (absolwenci studiów „Przygotowanie pedagogiczne” uzyskują np. uprawnienia nauczycielskie, a osoby, które ukończyły „Odnawialne źródła energii” mają uprawnienia do sporządzania świadectw energetycznych dla budynków lub części budynków). 

Dzięki uczestnictwu w zajęciach słuchacze wymieniają się doświadczeniami i nawiązują kontakty, które procentują w dalszej karierze zawodowej.

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich coraz częściej decydują się na podjęcie studiów podyplomowych także z powodów hobbystycznych – wyłącznie by poszerzyć swoją wiedzę. 

„Protokół dyplomatyczny”, „Kadry i płace”, a może inne propozycje

W aktualnej ofercie Politechniki Koszalińskiej jest kilkanaście kierunków studiów podyplomowych.

Nowością w roku akademickim 2022/2023 będą zaproponowane przez Wydział Nauk Ekonomicznych dwusemestralne studia pod nazwą „E-commerce dla praktyków”. Ten kierunek to inicjatywa przedsiębiorców zrzeszonych w Koszalińskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Program studiów jest odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku pracy, w tym na zmiany w sektorze handlu (handel elektroniczny). Zajęcia obejmują zagadnienia od zarządzania marketingowego, poprzez podstawy biznesu i narzędzia marketingowe, po platformy sprzedażowe w e-commerce, realizowane na bazie oprogramowania, którym dysponuje uczelnia. W programie znajdą się także rozwiązania dotyczące bardzo popularnych platform (Allegro i OLX).

Wydział Nauk Ekonomicznych oferuje ponadto następujące studia podyplomowe:

- „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy” (słuchacze zgłębiają zagadnienia związane z regulacjami prawnymi ochrony pracy, przepisami i rozporządzeniami UE z zakresu bezpieczeństwa pracy, podstawami systemu zarządzania BHP, metodami pracy służby BHP czy też ochroną przeciwpożarową);

- „Kadry i płace” (zagadnienia dotyczące m.in. naliczania wynagrodzeń, pozapłacowych świadczeń pracowniczych i świadczeń socjalnych, prawa cywilnego, prawa pracy, prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ubezpieczeń zdrowotnych);

- „Gospodarka nieruchomościami” (studia kształcą w trzech specjalnościach: pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, wycena nieruchomości, zarządzanie nieruchomościami);

- "Studia menadżerskie dla praktyków" (studia adresowane do osób piastujących kierownicze stanowiska zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym, osób, które w przyszłości zamierzają ubiegać się o stanowiska kierownicze, pragnących rozpocząć własną działalność gospodarczą, profesjonalnych doradców zawodowych, specjalistów w zakresie rozwoju zawodowego);

- „Rachunkowość jednostek gospodarczych” (problematyka z zakresu rachunkowości, prawa, strategii podatkowej, sprawozdawczości finansowej, analizy finansowej, rachunku kosztów, rachunkowości zarządczej);

- „Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw” (studia skierowane do osób zainteresowanych problemami logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw, w tym projektowaniem systemów logistycznych, zagadnieniami prawnymi, informatyką w logistyce, zarządzaniem zasobami ludzkimi).

Możliwość uzupełniania wykształcenia w ramach studiów podyplomowych dają także inne wydziały Politechniki Koszalińskiej.

Wspomniane już studia pn. „Przygotowanie pedagogiczne” realizowane przez Wydział Humanistyczny będą miały w roku akademickim 2022/2023 kolejną edycję. Słuchacze zostaną wyposażeni w kwalifikacje pedagogiczne, psychologiczne i dotyczące metod nauczania.

W ofercie Wydziału Humanistycznego są ponadto studia pn. „Protokół dyplomatyczny w administracji i biznesie” (umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu dyplomatycznych stosunków biznesowych, stosunków gospodarczych i politycznych) oraz „Kształtowanie wizerunku instytucji publicznych i organizacji pozarządowych” (dotyczą teorii i praktyki komunikowania wizerunkowego). 

 A  może studia na Wydziale Mechanicznym

Bogatą ofertę studiów podyplomowych ma także Wydział Mechaniczny.  

- „Bezpieczeństwo i higiena pracy i ergonomia” (te studia nadają uprawnienia do zajmowania stanowisk w służbach BHP; program obejmuje podstawy zarządzania bezpieczeństwem, inżynierię bezpieczeństwa, ergonomię i fizjologię pracy; kadrę wykładowców stanowią doświadczeni pracownicy naukowo-techniczni Politechniki Koszalińskiej, zajmujący się w swojej pracy dydaktycznej i naukowej również teoretycznymi aspektami BHP, a także praktycy z inspekcji sanitarnej, prawnicy oraz specjaliści BHP z długoletnim doświadczeniem zawodowym);

- „Poradnictwo żywieniowe z elementami gastronomii” (studia skierowane do osób, które chcą pogłębić wiedzę i umiejętności w zakresie poradnictwa żywieniowego, gastronomii i bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego żywności);

- „Odnawialne źródła energii” (omawiana problematyka to rozwiązania techniczne i technologiczne stosowane w energetyce odnawialnej, uwarunkowania prawne i ekonomiczne wspierające wykorzystanie OZE, przeprowadzanie studium wykonalności projektu inwestycyjnego oraz przygotowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji);

 - „Zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie – menedżer jakości w przemyśle spożywczym” (słuchacze poznają zagadnienia związane z zarządzaniem jakością w przedsiębiorstwie, z systemami zapewnienia produkcji bezpiecznej żywności, audytami i certyfikacją, normalizacją, higieną przemysłową; studia podyplomowe przygotowują słuchaczy do uzyskania dwóch międzynarodowych certyfikatów: pełnomocnika jakości ISO, menadżera jakości w przemyśle spożywczym, certyfikaty wydawane są przez TÜV-Akademie Rheinland GmbH).


Zapisy kandydatów na studia trwają do października. Decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje dotyczące rodzaju studiów, ich programu, dokumentów rekrutacyjnych można znaleźć na stronie internetowej Politechniki Koszalińskiej https://www.tu.koszalin.pl/kat/198/studia-podyplomowe

Uczelnia zastrzega, że uruchomienie studiów na poszczególnych kierunkach jest uzależnione od tego, czy zgłosi się wymagana liczba kandydatów.