Nowe badania nad historią i tożsamością regionu
Opublikowano 20.07.2022 11:06

Dwa nowe projekty naukowe, sfinansowane w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa”, będą realizowane na Politechnice Koszalińskiej. Umowy na ich przeprowadzenie zostały podpisane 15 lipca br. 

„Pomorze Środkowe – przestrzeń, pamięć i tożsamość w dyskursie regionalistycznym” – to projekt, którego kierownikiem jest dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK z Katedry Studiów Regionalnych i Europejskich Wydziału Humanistycznego (WH), a równocześnie prorektor ds. kształcenia. Trzyosobowy zespół naukowców z katedry dokona analizy tytułowego dyskursu regionalistycznego publikowanego w różnych tekstach na łamach „Rocznika Koszalińskiego”.

Pierwszy numer pisma, które nadal jest wydawane, obecnie pod auspicjami Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, ukazał się w 1965 r. Wówczas został przygotowany przez sekcję naukowo-badawczą Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Polskiego Towarzystwa Historycznego z siedzibą oddziału w Słupsku. Dotychczas ukazało się 49 numerów „Rocznika Koszalińskiego”, który trafia do czytelników nieodpłatnie.

Wyniki analizy zostaną zawarte w monografii naukowej wydanej w formie drukowanej i elektronicznej, która również będzie dostępna bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Projekt zakłada także prezentację wyników badań w rodzimych i zagranicznych czasopismach naukowych. Podsumowanie działania przyjmie formę spotkania promocyjnego z prezentacją wyników prac. Głównym celem projektu jest zrealizowanie badań z zakresu tożsamości regionalnej oraz popularyzacja tradycji obecnych w regionie i postaw patriotycznych.

Prof. dr hab. Jacek Knopek z Katedry Nauk o Polityce WH jest kierownikiem projektu „Dolina Śmierci`1945. Miejsce eksterminacji polskiej i pomorskiej inteligencji”, który przewiduje – jak czytamy w założeniach – „weryfikację tezy, że eksterminacja inteligencji na Pomorzu w pierwszych tygodniach 1945 r. była przykładem świadomego i celowego unicestwiania polskich tradycji i tożsamości narodowej w ostatniej fazie funkcjonowania systemu totalitarnego III Rzeszy”.

Anektowane tereny były odtąd określane jako „wcielone ziemie wschodnie”. Na obszarze Pomorza Gdańskiego władze utworzyły nową jednostkę administracyjną. Prace projektowe mają potwierdzić, że państwa biorące udział w drugiej wojnie światowej zdawały sobie sprawę z dokonywanej czystki etnicznej i eksterminacji ludności cywilnej. Dodatkowe pytanie brzmi: czy znajduje to odzwierciedlenie w miarodajnych materiałach i dokumentach państwowych.

Realizacja obydwu projektów potrwa dwa lata, licząc od sierpnia br.