Doktorat zwieńczony wystawą w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej
Opublikowano 11.07.2022 12:34

Uczelnia ma nowego doktora w dziedzinie sztuki. Tomasz Kopcewicz, asystent na Wydziale Architektury i Wzornictwa, z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską, której tematem było przedstawienie broni we współczesnej kulturze masowej. Gratulujemy!

Dr Tomasz Kopcewicz jest absolwentem gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2020 roku pracuje w Katedrze Sztuk Plastycznych Wydziału Architektury i Wzornictwa naszej uczelni. Prowadzi zajęcia z projektowania spekulatywnego oraz warsztaty w pracowni artystycznej.

Artysta związany z trójmiejską sceną artystyczną. Od 2002 r. rezydent Gdańskiej Kolonii Artystów na terenach postoczniowych, gdzie współtworzył artystyczną grupę „Znajomi Znad Morza”. Zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo. Laureat m.in. Konkursu Bielska Jesień (wyróżnienie) i polskiej edycji „One Minute Films” (wyróżnienie). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Domu Chodowieckiego i Grassa w Gdańsku, Fundacji Tysiąca Najjaśniejszych Słońc w Gdańsku, Luciano Benetton Colection.

Pracę nad rozprawą doktorską rozpoczął w 2019 roku na macierzystej uczelni w Gdańsku (promotor: dr hab. Krzysztof Polkowski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Tytuł rozprawy: „Fatalne zauroczenie – fetysz wizerunków współczesnej broni strzeleckiej. Poszukiwanie źródeł mocy obrazów współczesnego panoplium”. Dr Tomasz Kopcewicz w swojej dysertacji zajął się tematem obrazu broni palnej we współczesnej kulturze masowej (film, fotografia, gry). Podjął się też próby określenia, które elementy obrazów broni palnej sprawiają, że jest ona odbierana jako atrakcyjna wizualnie. W pracy przybliżył również zjawisko Gunporn, które ma związek z fascynacją fotografią, obrazami, komiksami, filmami oraz grami, które przedstawiają broń i uzbrojenie.

– Zasadniczą częścią rozprawy były prace malarskie, w których ująłem efekty moich badań dotyczących obrazu broni strzeleckiej w kulturze popularnej - dodaje dr Tomasz Kopcewicz.

Prace plastyczne zostały w formie ekspozycji zaprezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (można je oglądać do końca lipca).

Rozprawa została wysoko oceniona przez recenzentów (to naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu). W efekcie, w miniony piątek (8 lipca br.) Komisja Senacka ds. Stopni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku podjęła decyzję o nadaniu naszemu wykładowcy stopnia doktora w dziedzinie sztuki (dyscyplina sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki). Komisja zdecydowała też o wyróżnieniu rozprawy.

Na zdjęciach: Wystawa "Guns" w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

Zdjęcia: Paweł Jóźwiak