W salach i na korytarzach głównego kampusu naszej uczelni roznosi się dźwięk kontrabasów. Blisko 20 uczniów szkół muzycznych z całego kraju, m.in. Warszawy, Torunia i Bydgoszczy, bierze udział w warsztatach kontrabasowych Bass Baltica 2022. To już 4. edycja tego wydarzenia, która w tym roku nietypowo przeniosła się z murów koszalińskiej szkoły muzycznej na Politechnikę.
– To sytuacja wyjątkowa, bo w szkole muzycznej trwa remont. Jesteśmy ogromnie zadowoleni, że pani rektor zaprosiła nas na politechnikę. – podkreśla Błażej Babij, organizator warsztatów – Bardzo dobrze czujemy się na uczelni, zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci. Uczniowie mają do dyspozycji przestronne sale, gdzie odbywają się lekcje indywidualne. Nie mamy także problemu, by pomieścić się z orkiestrą i instrumentami. Uczniowie ćwiczą też na korytarzach, dla nas to normalny widok. Tutaj spotyka się to z zaskoczeniem, ale i bardzo pozytywnym odbiorem.
Warsztaty odbywają się od poniedziałku (27 czerwca br.) do piątku ( 1 lipca br.). W zajęciach biorą udział uczniowie w różnym wieku. Podczas lekcji zdobywają szlify w nowych technikach gry i współpracy w zespole. Młodzi muzycy ćwiczą pod okiem najlepszych nauczycieli w kraju. Czuwają nad nimi dr hab. Joanna Krempeć-Kaczor z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz mgr Adam Kotula z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. – Przyjechaliśmy z synem z Torunia, jesteśmy już po raz drugi na tych warsztatach. – mówi Anna Posłuszna-Byrska, mama jednego z uczestników – Bardzo doceniamy fakt, że jesteśmy w tym roku na politechnice. Wszyscy są tu dla nas bardzo serdeczni. Windy ułatwiają transport instrumentów. To ważne, bo kontrabas jest bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić. Poza tym same warsztaty są świetnie zorganizowane. Korzystamy także z pięknej pogody i spędzamy czas wolny nad morzem.
Program warsztatów jest bogaty i intensywny. Młodzi muzycy nawiązują również kontakty z koleżankami, kolegami oraz nauczycielami z całego kraju. – To bardzo ważne w nauce gry na instrumencie, żeby poznawać inne sposoby nauczania oraz wymieniać się doświadczeniami – dodaje Błażej Babij – Kontrabas staje się coraz bardziej popularnym instrumentem, świadomie wybieranym przez nawet kilkuletnich uczniów. Kiedyś pokutowało przeświadczenie, że kontrabas wybiera się wtedy, gdy nie udało się dostać do klasy skrzypiec. Teraz są to przemyślane wybory. W orkiestrze kontrabas zawsze tworzy bardzo ważny fundament.
Efekty pracy uczniów podczas warsztatów będzie można posłuchać w najbliższy czwartek (30 czerwca br.). Koncert podsumowujący tegoroczną edycję wydarzenia odbędzie się w Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia o godzinie 15.30. Wstęp wolny.
fot. Marcelina Marciniak / Politechnika Koszalińska