Politechnika Koszalińska będzie miała nowego doktora nauk inżynieryjno-technicznych. W środę (22 czerwca br.) swoją rozprawę doktorską z wyróżnieniem obronił mgr inż. Damian Giebas.
Obrona pracy odbyła się na Wydziale Elektroniki i Informatyki przed komisją doktorską dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja, której przewodniczył dziekan Wydziału Elektroniki i Informatyki prof. dr hab. inż. Krzysztof Rokosz. Obrona została przeprowadzona w trybie hybrydowym.
Doktorant jest programistą w jednej z firm branży IT. Posiada ośmioletnie doświadczenie zawodowe i to właśnie w pracy znalazł motywację do podjęcia badań. Temat przygotowanej przez niego rozprawy brzmiał "Metoda wykrywania konfliktów zasobowych w aplikacjach wielowątkowych” i dotyczył dyscypliny naukowej Informatyka Techniczna i Telekomunikacja. Badania bezpośrednio związane były z tworzeniem i programowaniem aplikacji wielowątkowych.
W swoich badaniach doktorant skupił się na najstarszym i bardzo popularnym języku programowania, jakim jest język C. Mimo że jest to najstarszy język programowania, ma on wiele błędów. Stanowi to problem przy tworzeniu aplikacji wielowątkowych, które wykorzystywane są przez różne branże m.in. medyczną, motoryzacyjną, ale aplikacje wielowątkowe to także np. przeglądarka Mozilla Firefox, czy znany edytor tekstu Microsoft Word.
Okazuje się, że podczas korzystania z aplikacji wielowątkowych wykonywanie pewnych czynności naraz może skończyć się konfliktem, błędem czy zawieszeniem się urządzenia. W pracy sprzętu medycznego np. może być to niebezpieczne. Dlatego doktorant podjął się próby stworzenia metody wykrywania błędów i tym samym wsparcia programistów przy tworzeniu takiej aplikacji.
Jak podkreśla promotor rozprawy dr hab. inż. Grzegorz Bocewicz, prof. PK, zrealizowana rozprawa wynika bezpośrednio z pracy programisty i ma duże znaczenie praktyczne. Doświadczenie zawodowe pozwoliło doktorantowi poznać problemy, z jakimi spotkają się programiści przy tworzeniu aplikacji wielowątkowych, które są tak bardzo popularne w życiu codziennym.
Przygotowaną rozprawę wysoko ocenili recenzenci: prof. dr hab. inż. Ireneusz Jóźwiak z Politechniki Wrocławskiej oraz dr hab. inż. Justyna Patalas- Maliszewska, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Jednomyślnie komisja doktorska zdecydowała o wyróżnieniu pracy.