Politechnika Koszalińska partnerem IV Festiwalu Wczesnośredniowiecznego w Budzistowie
Opublikowano 13.06.2022 10:29

Rektor Politechniki Koszalińskiej dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK objęła patronatem honorowym IV Festiwal Wczesnośredniowieczny Budzistowo – Dawny Kołobrzeg, który 18-19 czerwca br. odbędzie się w Budzistowie.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza i stowarzyszenie Historyczne Dawny Kołobrzeg. W przygotowania do festiwalu włączyło się Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego, które przygotowało repliki średniowiecznych przedmiotów codziennego użytku.

Koordynatorem współpracy organizatorów z uczelnią jest dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. studenckich i koordynator Centrum Druku 3D. Festiwal ma na celu przypomnienie o znaczeniu przedlokacyjnym Kołobrzegu dla historii Polski wczesnopiastowskiej.

Przedsięwzięcie zakrojone organizacyjne na dużą skalę ma zwrócić uwagę na rolę naszego państwa w kształtowaniu rzeczywistości społecznej, politycznej, religijnej i militarnej całej Europy Środkowej przełomu X i XI w. Z założenia festiwal jest dobrym przykładem popularyzacji postaci wybitnych, polskich władców sprzed tysiąca lat, w tym Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

„Festiwal to wielka, plenerowa lekcja historii – informuje ks. Jan Sosnowski, prezes Hereditas Pomeraniae. – Zaplanowaliśmy cykl pokazów i prezentacji w wykonaniu odtwórców wczesnego średniowiecza, prelekcje edukacyjne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, między innymi z zakresu dawnego rzemiosła i szereg aktywności łączących nauczanie historii i efektywne spędzanie wolnego czasu. Festiwal będzie okazją do zaznajomienia się z lokalnym wytwórstwem spożywczym i rękodziełem, w ramach wydarzenia funkcjonować będzie otwarta strefa jarmarczna”.

Zapraszamy 18-19 czerwca br. do Budzistowa. Patronat rektor uczelni i wsparcie ze strony Centrum Druku 3D wpisują się w realizację projektu „Politechnika Koszalińska z historią”.


Program wydarzenia:

Sobota. 18.06.2022 r. (godz. 10:00 – 18:00):

  • 12:00 – Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu
  • 12:30 – Prelekcja: prof. Tomasz Królikowski (Politechnika Koszalińska)
  • 13:30 – Pokaz walk grupowych – bitwa
  • 15:00 – Spotkanie z pisarką Elżbietą Cherezińską
  • 16:00 – Pokaz sokolniczy

Niedziela, 19.06.2022 r. (godz. 10:00 – 15:00):

  • 11:00 – Prelekcja, P. Kucypera (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń)
  • 12:00 – Pokaz walk w parach
  • 13:30 – Pokaz walk grupowych – bitwa

fot. Paweł Spisak / Politchnika Koszalińska