Profesor Łukasz Bohdal ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Opublikowano 07.06.2022 14:17

Miło nam poinformować, że naukowiec z Katedry Mechaniki i Konstrukcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej, dr hab. inż. Łukasz Bohdal, prof. PK, został powołany na eksperta merytorycznego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w obszarze kompetencji Nauka i Gospodarka w dziedzinie nauki i techniki – inżynieria mechaniczna.

Głównym celem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) jest wspieranie tworzenia nowoczesnych rozwiązań i technologii zwiększających innowacyjność, a tym samym konkurencyjność polskiej gospodarki. Eksperci współpracujący z NCBiR biorą udział w różnych pracach, m.in. uczestniczą w procesie wyboru wniosków do dofinansowania, przygotowują oceny merytoryczne raportów lub wniosków o zmiany na etapie realizacji projektów lub dokonują innych opinii i ekspertyz na potrzeby tej instytucji. Eksperci i ich ocena mają decydujące znaczenie dla przyznania, wstrzymania lub zmiany finansowania projektów. W tej grupie są naukowcy z Politechniki Koszalińskiej.

Do grona ekspertów dołączył dr hab. inż. Łukasz Bohdal, prof. PK. Naukowiec prowadzi badania w ramach dyscypliny inżynieria mechaniczna. Obszar jego zainteresowań badawczych dotyczy modelowania i analizy zjawisk fizycznych zachodzących podczas procesów cięcia materiałów, a także zagadnień teoretycznych i stosowanych w zakresie mechaniki, technik wytwarzania, procesów technologicznych, optymalizacji, podnoszenia sprawności maszyn i urządzeń mechanicznych.

W 2009 roku z wyróżnieniem obronił pracę doktorską, w 2018 roku Rada Naukowa Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej zdecydowała o nadaniu mu stopnia doktora habilitowanego (tytuł osiągnięcia naukowego „Podstawy modelowania, analizy i optymalizacji procesów cięcia mechanicznego stopów metali”). W swoim dorobku ma szereg artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych (m.in. w czasopismach „Materials” i „Journal of Manufacturing Processes”) oraz udział w realizacji projektów badawczych NCBiR (w charakterze kierownika lub wykonawcy). Jest też autorem lub współautorem monografii (dotyczących m.in. wybranych technologii cięcia folii polipropylenowych, a także zagadnień związanych z procesem cięcia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej i materiałów magnetycznych). Jest promotorem trzech przygotowywanych rozpraw doktorskich.