Politechnika Koszalińska, samorząd miasta, szkoły średnie i lokalni przedsiębiorcy łączą siły, by wspólnym wysiłkiem zachęcić młodzież do uczenia się, studiowania, rozwoju, zdobywania wiedzy praktycznej i podejmowania pracy w Koszalinie.
W środę (1 czerwca br.) podczas konferencji prasowej rozpoczynającej tegoroczną rekrutację na studia na Politechnice Koszalińskiej i prezentującej programy edukacyjne realizowane w koszalińskich szkołach średnich, dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor uczelni, zwróciła uwagę na rolę, jaką odgrywa współpraca między szkołami, samorządem, a biznesem w tworzeniu jak najlepszych możliwości rozwoju młodych ludzi. – Oferty rekrutacyjne uczelni i techników są wspólne i kompatybilne – mówiła prof. Danuta Zawadzka. – Jako uczelnia, wspieramy szkoły w ich procesie dydaktycznym – zadeklarowała rektor.
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, zaznaczył, jak ważna jest współpraca różnych środowisk. To podstawa do tworzenia dobrego klimatu rozwoju dla młodych ludzi. – W Koszalinie warto zostać, tu jest wszystko, co do życia potrzebne – przekonywał. – Można zdobyć wykształcenie i pracę w ciekawych firmach. W kontekście rekrutacji do szkół na absolwentów ósmych klas zostało w tym roku przygotowanych prawie dwa tysiące miejsc w koszalińskich szkołach – dodał prezydent miasta.
Oceny lokalnego rynku pracy i jego potrzeb dokonał dr inż. Romuald Sobieralski, przewodniczący rady Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, niegdyś pracownik Politechniki Koszalińskiej. – Z perspektywy przedsiębiorców w tej chwili koszaliński biznes jest bardzo zaawansowany technologicznie – zauważył. – To biznes, który odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej, ale bardzo i pilnie potrzebuje dobrych fachowców. To z kolei może zagwarantować uczelnia.
W konferencji prasowej wzięli udział dyrektorzy i przedstawicielka koszalińskich techników: dyrektor Tomasz Lampkowski z Zespołu Szkół nr 10, dyrektor Joanna Rydzewska z Zespołu Szkół nr 9, doradca zawodowy Anna Sowińska z Zespołu Szkół nr 7 oraz dyrektor Szymon Konefał z Zespołu Szkół numer 1. Ten ostatni zaznaczył, że w koszalińskim Ekonomie kształci się ponad tysiąc uczniów. Na podstawie badań losów absolwentów jasno wynika, że zdecydowana większość tych młodych ludzi decyduje się na kontynuację nauki, czyli studia lub podejmuje pracę na lokalnym rynku. To dowód na to, że już w szkole podstawowej młodzież może obrać ścieżkę kariery i kontynuować ją aż do znalezienia pracy. – Kierunki klas w naszej szkole są powiązane z kierunkami studiów między innymi na Politechnice Koszalińskiej – zaznaczył Tomasz Lampkowski.
Rekrutacja do techników już trwa. Na Politechnice Koszalińskiej rozpoczęła się dzisiaj, 1. czerwca br. W tegorocznej ofercie znalazło się kilka nowości, są także kierunki, które od lat cieszą się dużym powodzeniem. Co prawda, wyniki egzaminu maturalnego będą znane dopiero 5 lipca br., jednak już od dzisiaj wszyscy zainteresowani studiowaniem na Politechnice Koszalińskiej mogą wybrać kierunek i zapisać się w systemie elektronicznej rekrutacji. Informacje na temat wyników matury można uzupełnić po ich otrzymaniu.
Łącznie uczelnia ma w swojej obecnej ofercie 25 kierunków studiów pierwszego stopnia i 16 drugiego. Wśród oferowanych kierunków jest nowość: ochrona klimatu – studia inżynierskie w trybie stacjonarnym.
Tegoroczną kampanię promocyjną rekrutacji na naszej uczelni będziemy prowadzić pod hasłem #TUwygrywakażdy. To hasło nawiązujące do określenia: uczelnia techniczna. Przestawiona jest w formie hasztagu, który przez to, że wywodzi się z mediów społecznościowych pozwoli trafić do młodych odbiorców. Hasło ma również zwrócić uwagę na to, jak wszechstronną ofertę kształcenia dla młodych ludzi ma nasza uczelnia.