Jeszcze w styczniu rozpoczną się prace techniczne związane z utworzeniem na Wydziale Nauk Ekonomicznych laboratorium finansowo-giełdowego. W tworzeniu laboratorium Politechnikę Koszalińską wspiera finansowo Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego oraz Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie.
Rynek potrzebuje wykształconych absolwentów, którzy potrafią zarządzać nie tylko własnym budżetem, ale też posiadają umiejętności z zakresu inwestycji giełdowych i finansowych. Z informacji firm monitorujących rynek pracy wynika, że wśród najbardziej perspektywicznych zawodów są te, które wymagają właśnie takich kwalifikacji. Stąd pomysł powstania pracowni, w której studenci będą poszerzać wiedzę i umiejętności praktyczne związane z tematyką finansowo-inwestycyjną.
Z myślą o studentach, naukowcach i biznesie
W zajęciach prowadzonych w laboratorium finansowo-giełdowym będą mogli uczestniczyć studenci rozpoczynający edukację na kierunku Ekonomia, ale także Finanse i rachunkowość. Umiejętności praktyczne będą mogli tu poszerzać w szczególności studenci, którzy wybiorą specjalność Analityk giełdowy. To nowa specjalność na kierunku Ekonomia.
Laboratorium będzie też służyć do celów badawczych pracownikom naukowym. W przyszłości możliwa będzie także współpraca z biznesem w ramach Regionalnego Obserwatorium Gospodarczego planowanego do utworzenia przy laboratorium finansowo-giełdowym. W ramach tego działania będzie możliwość m.in. wykonywania prognoz, modelowania ryzyka finansowego i walutowego na rzecz przedsiębiorców z regionu Pomorza Środkowego czy monitoringu rynku pracy.
W świecie kursów, indeksów i notowań giełdowych
Prace techniczne związane z przygotowaniem pracowni rozpoczną się w styczniu 2022 r. Trwa też procedura związana z zakupem wyposażenia. Sponsorem przedsięwzięcia jest Miejska Energetyka Cieplna w Koszalinie (symboliczny czek na kwotę 50 tys. zł prezes firmy przekazał podczas inauguracji na Politechnice Koszalińskiej roku akademickiego 2021/2022). Wsparcie w kwocie 200 tysięcy złotych przyznał też Urząd Marszałkowski województwa zachodniopomorskiego.
Jak podkreśla dr Anna Szczepańska-Przekota (na zdjęciu), która opracowywała założenia laboratorium finansowo-giełdowego i koordynuje dalsze prace, miejsce to pozwoli osadzić w praktyce koncepcje finansowe, których uczą się studenci i umożliwi zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu inwestowania na giełdzie czy analizy finansowej. Co ważniejsze, studenci wyjadą z większą zdolnością do konkurowania o możliwości zatrudnienia, ponieważ będą mieli szansę doświadczyć symulacji rzeczywistych scenariuszy na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Laboratorium finansowo-giełdowe będzie przypominać profesjonalne biuro maklerskie i pracownię analityków finansowych.
Sala zostanie wyposażona w specjalny sprzęt umożliwiający śledzenie najważniejszych informacji z rynków finansowych: indeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i najważniejszych giełd światowych, notowań spółek z warszawskiej giełdy, notowań rynku surowców i kursów walutowych. W pracowni powstanie 20 stanowisk pozwalających na pracę w mniejszych grupach i łatwy dostęp do danych.
Podczas zajęć studenci zdobędą wiedzę praktyczną dotyczącą zarządzania finansami osobistymi i planowaniem budżetu. Poszerzą umiejętności w zakresie analizy finansowej i ekonomicznej przedsiębiorstw, analizy technicznej i fundamentalnej rynków finansowych, badania zmienności instrumentów finansowych i tworzenia modeli matematycznych, które będzie można wykorzystywać m.in. w bankowości (np. w działalności kredytowej).
Studenci zdobędą też wiedzę dotyczącą finansów behawioralnych i psychologii inwestowania oraz strategii i systemów inwestowania.
Podejmowane treści mają ułatwić studentom przygotowanie do egzaminów na maklera papierów wartościowych oraz do uzyskania licencji doradcy inwestycyjnego.
fot. Adam Paczkowski / Politechnika Koszalińska